Światowy Dzień Wody  Światowy Dzień Wody  Światowy Dzień Wody

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Według danych UNICEF ponad 780 mln ludzi, głównie w Azji i Afryce Subsaharyjskiej, nadal korzysta z niepewnych źródeł wody pitnej. Obchodzony każdego roku Światowy Dzień Wody podkreśla wpływ dostępu do wody słodkiej na kwestię zrównoważonego rozwoju.

Z okazji Dnia Wody uczniowie naszej szkoły przygotowali specjalną gazetkę ścienną w gabinecie biologicznym. Przeprowadzili również szereg doświadczeń prezentujących właściwości wody i jej niezwykłość, jako cząsteczki chemicznej.

Młodzież IV liceum razem z nauczycielami Ewą Sidorkiewicz i Anną Koc-Jaśkiewicz odwiedziła również dzieci z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Elblągu, którym zaprezentowała „czarodziejską wodę”. Okazało się, że nie trzeba uczęszczać do Hogwartu, tylko do IV LO, aby zostać czarodziejem J

Ta różnorodność inicjatyw mobilizuje nas do podejmowania indywidualnych działań sprzyjających poprawie ochrony wody. Wielu z nas może powiedzieć, że nie ma wpływu na stopień skażenia wody czy też jej brak w niektórych rejonach świata. Nie jest to jednak usprawiedliwieniem dla nas. Każdego dnia możemy oszczędzać wodę oraz każdego dnia możemy podejmować działania, które będą ograniczały ilość zanieczyszczeń do niej trafiających.

Pamiętaj o kilku zasadach, może niektóre z nich uda Ci się wprowadzić w życie:

* Racjonalnie korzystaj z wody - bierz prysznic, naprawiaj uszczelki, zakręcaj wodę podczas takich czynności, jak mycie zębów lub golenie.

* Nie zanieczyszczaj wody - np.: nie wylewaj trujących środków chemicznych do kanalizacji.

* Wspieraj akcje informacyjne oraz programy pomocowe dla regionów, gdzie dostęp do wody jest ograniczony.

* Rozmawiaj z rodziną i znajomymi o sposobach ochrony zasobów wodnych naszej Planety.

* Nie wylewaj wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania.

* Pranie nastawiaj dopiero wtedy, gdy pralka jest już pełna. To samo dotyczy zmywarki.