Witaj w zakładce biblioteki szkolnej. Tu znajdziesz najważniejsze informacje o działalności biblioteki, nowościach, opisy i recenzje książek, a także przydatne linki.

Od kwietnia 2022 biblioteka pracuje w systemie e-biblio, który powiązany jest z librusem. Młodzież i nauczyciele IV LO po zalogowaniu się do librusa mogą wejść w zakładkę e-biblio i zarezerwować książkę bądź sprawdzić katalog.

Godziny pracy biblioteki:

poniedziałek      8.45 - 12.30
  wtorek      8.45 - 13.30
  środa   8.45 - 11.30
  czwartek   8.45 - 12.30
  piątek   --------------

Drodzy uczniowie, nauczyciele i rodzice.
Prezentuję Wam przydatne linki do stron z bezpłatnymi książkami i lekturami szkolnymi, które ułatwią naukę zdalną i być może umilą pobyt w domu:

WolneLektury.pl

to internetowa biblioteka prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska.

Można w niej znaleźć utwory dla wszystkich kategorii wiekowych czytelników. Są to głownie pozycje należące do klasyki literatury polskiej oraz światowej.

E-booki i audiobooki można pobrać za darmo na dowolne urządzenie bezpośrednio z katalogu bibliotecznego.

Książki udostępnia się w kilku formach:

e-booki: html; txt;pdf;epub;mobi; fb2

audiobooki: mp3;Ogg Vorbis oraz format DAISY dostosowany do potrzeb osób słabowidzących, niewidomych oraz mających trudności z czytaniem

Lektury.gov.pl

to wirtualna biblioteka, w której znajdziecie wybrane tytuły z kanonu lektur szkolnych.

W bibliotece znajduje się około 1/3 wszystkich tytułów z kanonu lektur szkolnych, zarówno obowiązkowych, jak i uzupełniających. Zasoby serwisu zostały podzielone na 5 kategorii dostosowanych do programu nauczania w szkołach podstawowych i liceach.

Książki można czytać online lub pobrać na czytnik w formie e-booka.

Projekt lektury.gov.pl został zainicjowany przez Ministerstwo Inewstycji i Rozwoju oraz Ministerstwo Cyfryzacji
Polona.pl

to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych i największa tego typu w Polsce. W serwisie udostępnione są zbiory Biblioteki Narodowej oraz obiekty innych instytucji - zdigitalizowane przy użyciu nowoczesnych technologii.

Każdego dnia zbiory POLONY powiększają się średnio o 2000 obiektów. Są to : ksiązki, stare druki, rękopisy, grafiki, mapy,nuty, fotografie, ulotki, afisze i pocztówki.

W POLONIE znajdują się najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii: Kronika Anonima zwanego Gallem, rękopisy Jana Kochanowskiego, Mickiewicza, Chopina, rysunki Norwida i Witkacego.
ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Norwida, Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.
Czytajpl.pl

Czytaj PL to największa akcja czytelnicza w Polsce. Główna odsłona akcji odbywa się co roku w listopadzie (choć ostatnio odbyła się specjalna edycja z powodu kwarantanny). W ubiegłym roku kampania dotarła do 1000 miejscowości w Polsce i wielu miejsc za granicą. Warto obserwować, można uzyskać darmowy dostęp do nowości wydawniczych w postaci ebooków i audiobooków.

Dostęp jest bezpłatny!

Życzę efektywnego przeszukiwania cyfrowych zbiorów i miłej lektury.

Materiały pomocne dla rodziców i uczniów przy wyborze przyszłej ścieżki edukacyjnej i wyborze zawodu: