Erasmus+  Erasmus+  Erasmus+

Po fascynującej wizycie naszych uczniów we Francji, przyszedł czas na Polskę. W ubiegłym tygodniu (9-13.12. ) po raz pierwszy gościliśmy w naszej szkole nauczycieli z Francji i Niemiec w ramach europejskiego programu Erasmus+. Wizyta służyła przygotowaniom do przyszłorocznych odwiedzin naszych partnerów z projektu. Będziemy ich gościli od 17.03 do 24.03.2019r. Podczas kilkudniowego, pracowitego pobytu goście mieli okazję poznać naszą szkołę,historię Elbląga i Gdańska, polskie zwyczaje, przepyszną kuchnię i kulturę. Nasi zagraniczni koledzy byli zachwyceni naszą gościnnością i pięknem naszego regionu..Te niezapomniane chwile z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.

Anna Maria Gerej- Gula

Erasmus+ „Learning, Applying, Studying Together in Europe".

Erasmus+  Erasmus+  Erasmus+
W listopadzie 2018 r. w Cherbourgu we Francji miało miejsce drugie międzynarodowe spotkanie młodzieży w ramach projektu Erasmus+ „Learning, Applying, Studying Together in Europe".

W spotkaniu projektowym uczestniczyło 10 uczniów z Polski, 10 z Francji i 20 z Niemiec. Opiekę nad uczniami naszej szkoły sprawowały: dr Lidia Nawrocka i Anna Gerej - Gula.

Udział w projekcie umożliwił młodzieży zdobycie nowych doświadczeń kulturowych, zawodowych i przede wszystkim pozwolił przełamać barierę językową, zarówno w sytuacjach codziennych, jak i zawodowych.

Podczas tygodniowego pobytu uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią, geografią i ujmującą kulturą francuską. W Cherbourgu uczniowie z Polski i Niemiec zostali zapoznani ze szkołą (Lycée) i francuskim systemem edukacyjnym. Potem uczestniczyli w interesujących warsztatach multimedialnych na temat historii i geografii Normandii przygotowanych przez francuskiego nauczyciela matematyki.

Spektrum warsztatów dotyczących rynku pracy w Cherbourgu umożliwiło uczniom pracę nad projektem i realizację założeń programowych. Uczniowie w międzynarodowych grupach pracowali nad projektami multimedialnymi wykonanymi w środowisku Prezi i Canva, w których przedstawiali możliwości zatrudnienia oraz warunki pracy w zwiedzanych firmach i instytucjach (Liceum Marynistyczne - Lycée Maritime, Jeanneau - produkcja jachtów oraz hodowla ryb, Port w Cherbourgu). Następnie przedstawiali swoje projekty w języku angielskim przed nauczycielami i uczniami z Francji, Niemiec i Polski. Uczniowie poradzili sobie wyśmienicie pod względem zarówno językowym, jak i merytorycznym.

Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli również w wielu zajęciach integracyjnych i krajoznawczych. Chętnie brali udział m.in. w grach planszowych, wspólnym bowlingu, czy karaoke (wszyscy bawili się wyśmienicie przy muzyce polskiej, niemieckiej i francuskiej). Pod koniec tygodnia udali się do Muzeum „Cité de la Mer", w którym podziwiali łódź podwodną i przeżyli na nowo losy Titanica, który właśnie z Cherbourga wypłynął w swoją ostania podróż.
Widowiskowym wydarzeniem był także udział w Sand Yachting (żeglowanie po piasku). Uczestnicy programu mogli doświadczyć niezapomnianych wrażeń podczas żeglowania na plaży. Periodyczne zmiany poziomu wody, tzw. pływy pozwalają na to, aby w Normandii taki sport mógł być kultywowany. Niestety warunki klimatyczne Polski nie sprzyjają tego typu sportom wodnym, dlatego właśnie wszyscy z ciekawością i olbrzymim zaangażowaniem brali udział w zawodach sportowych „Żeglowanie na piasku".

Wydarzenia związane z pobytem we Francji na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników programu.

Vive la France! Vive la Germania! Vive la Pologne!

Erasmus+ Vive la France

Erasmus +  Erasmus +  Erasmus +

Pierwszy dzień w Cherbourgu obfitował w wiele atrakcji.
Spotkaliśmy się z dyrektorem szkoły, udzieliliśmy wywiadu do lokalnej prasy, wysłuchaliśmy wykładu na temat historii, gospodarki, turystyki i walorów Normandii. Po smacznym obiedzie w szkolnej stołówce, czekała nas wielka atrakcja- Sandyachting, czyli żeglowanie po piasku. Pogoda też nas nie zawiodła- słońce i silny wiatr umożliwiły nam świetną zabawę.

Salutations de Cherbourg

Uczestnicy projektu Erasmus+ nabyli cenne umiejętności informatyczne

Warsztaty Erasmus+  Warsztaty Erasmus+  Warsztaty Erasmus+

Uczniowie biorący udział w programie Erasmus + uczestniczyli w szkoleniu informatycznym, dotyczącym praktycznego wykorzystania programów multimedialnych i graficznych Prezi oraz Canva, z których będą korzystać podczas pobytu we Francji. Prezi jest to oprogramowanie do tworzenia i przedstawiania prezentacji na tzw. wirtualnym płótnie, wykorzystujące platformę Adobe Flash i Adobe AIR, a Canva to prosty, intuicyjny program graficzny dla tych, którzy lubią piękne projekty, ale nie mają czasu albo specjalistycznego oprogramowania do tworzenia projektów graficznych. Na zdjęciach można zobaczyć, jak uczniowie w sposób profesjonalny poradzili sobie w środowisku graficznym tych programów. Zaletą Canva i Prezi jest możliwość wspólnego tworzenia projektów i prezentacji z użytkownikami na całym świecie.

Anna Gerej-Gula