flag-enflag-deflag-ruflag-fr

"Sprzątanie Świata - Polska 2019"

 Sprzątanie Świata  Sprzątanie Świata  Sprzątanie Świata

IV LO wzięło udział w akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2019"

20 września 2019

klasy I

"NIE ŚMIECIMY - SPRZĄTAMY - ZMIENIAMY!

Lidia Nawrocka

Podsumowanie zbiórki surowców wtórnych

 Podsumowanie zbiórki surowców wtórnych  Podsumowanie zbiórki surowców wtórnych  

Nie tylko warto, ale też opłaca się zbierać surowce wtórne! Za tegoroczny udział w akcji otrzymaliśmy WYRÓŻNIENIE oraz nagrodę pieniężną. Wszystkim uczniom i pracownikom szkoły bardzo dziękuję za zaangażowanie w zbiórkę surowców wtórnych. To ponad 5 kg baterii, ponad 1500 kg makulatury i dużo, dużo korków. Dzięki Wam wszystkie te przedmioty trafiły tam, gdzie powinny, czyli do elbląskiego Zakładu Utylizacji Odpadów.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym powalczymy o więcej!
Lidia Nawrocka

Święta Przyrody w naszej szkole

 Święta Przyrody w naszej szkole  Święta Przyrody w naszej szkole  Święta Przyrody w naszej szkole

22 marca - Światowy Dzień Wody w tym roku obchodzony pod hasłem Leaving no one behind (w luźnym tłumaczeniu – „Dostęp do wody dla wszystkich"). Wiąże się ono z tym, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej i nie ma zapewnionych odpowiednich warunków sanitarnych. Degradacja środowiska i zmiany klimatyczne to dwa najważniejsze czynniki sprawcze problemów z dostępem do wody. Pierwszy raz święto to obchodzono w 1993 roku. W naszej szkole odbyła się wystawa plakatów, a w czasie przerw uczniowie mogli skosztować pysznej, chłodnej wody źródlanej.

24 kwietna- Dzień Ziemi obchodzono pod hasłem „Ochrona zagrożonych gatunków". Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. Inicjatywa ma swoje korzenie już w latach 70 XX wieku. Święto obecnie obchodzone jest w 192 krajach świata. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku.

5 czerwca - Światowy Dzień Ochrony Środowiska, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi świata na problemy związane z zanieczyszczeniem i ochroną środowiska naturalnego, podnoszenie świadomości ekologicznej, a także pobudzenie ludzi do aktywnej działalności proekologicznej. Zachęcam do obejrzenia spotów i filmików znajdujących się na stronie organizacji ekologicznej WWF https://www.wwf.pl/.
Z okazji tego święta uczeń klasy IIc Szymon Heyda odebrał z rąk Prezydenta Elbląga nagrodę za działalność i postawę ekologiczną.

Lidia Nawrocka

Uroki naszego ogrodu

 Ogród ekologiczny  Ogród ekologiczny  Ogród ekologiczny

Nadeszły długo oczekiwane ciepłe dni. Za ogromny wysiłek związany z pracami ogrodniczymi nasze rośliny odwdzięczyły się nam w cudowny sposób. Wiosenne otoczenie szkoły nabrało uroku niespotykanego w żadnej porze roku. Po pięknie kwitnących forsycjach i pigwowcach, przyszedł czas na czarujące migdałki trójklapowe oraz bajeczne różaneczniki. Znajdziecie w naszym ogrodzie jeszcze wiele innych zachwycających roślin. Zapraszamy. Nie przegapcie najpiękniejszej pory roku. Dziękujemy paniom z obsługi za to, że możemy cieszyć oczy wspaniałym ogrodem i odpoczywać w jego zaciszu.

Szkoła Przyjazna Środowisku

 Certyfikat  Certyfikat  

Kapituła Konkursu Certyfikat „Szkoła Przyjazna Środowisku" powołana przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty, po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej złożonego sprawozdania, przyznała certyfikat IV Liceum Ogólnokształcącemu im. Komisji Edukacji Narodowej w Elblągu. Certyfikat jest ważny do 31 grudnia 2020 roku. Na uroczystości wręczenia certyfikatu 4 grudnia 2018 r. w Olsztynie był dyrektor dr Sylwester Stanicki i szkolny koordynator certyfikatu dr Lidia Nawrocka. Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy przyczynili się do naszego wspólnego sukcesu.

Sprzątanie Świata

 Sprzątanie Świata  Sprzątanie Świata  

25 edycja akcji "Sprzątanie Świata-Polska" odbyła się pod hasłem przewodnim "Akcja-segregacja! 2x więcej, 2x czyściej". Jak co roku, sprzątaliśmy teren wokół szkoły oraz przyległe do posesji naszego liceum skwery i ulice. W sposób szczególny włączyli się do porządkowania najbliższego nam otoczenia uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawcami. W związku z tym, iż celem tegorocznej akcji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów, ogłosimy niebawem konkurs wewnątrzszkolny związany z tą tematyką. To bardzo ważne, aby o segregacji i utylizacji mówić jak najczęściej i robić jak najwięcej, bo każdemu z nas powinno zależeć na lepszym wykorzystaniu zasobów oraz poszanowaniu środowiska, oszczędności energii i wody.

Lidia Nawrocka

Góra