Światowy Dzień Zwierząt (ang. World Animal Day) – święto obchodzone corocznie 4 października w dzień wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.

Św. Franciszek w stosunku do człowieka i przyrody wyrzekł się chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Głosił, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, bez względu na charakter, poglądy, narodowość, stan majątkowy i każdy, kto prosi o pomoc, wróg czy przyjaciel powinien być wysłuchany i przyjęty.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt (World Animal Week) trwający do 10 października.

Obchody Dnia mają na celu zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie rzecz i ma swoje prawa.
Po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w Polsce w 1993 roku.

Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk. Rokrocznie podczas Światowego Tygodnia Zwierząt TOZ zachęca do adoptowania zwierząt, organizując w schroniskach Dni Otwartych Drzwi.

SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA2023  SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA2023  SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA2023

W tym roku mamy wyjątkowy finał Akcji Sprzątania Świata, ponieważ od pierwszego zebranego worka śmieci mija dokładnie 30 lat.
15.09.2023 uczniowie klas pierwszych wzięli aktywny udział w akcji.

Zbiórka dla Elbląskiego Schroniska  Zbiórka dla Elbląskiego Schroniska  Zbiórka dla Elbląskiego Schroniska

Październik był Miesiącem Ochrony Zwierząt. W związku z tym nasza szkoła wzięła udział w zbiórce dla schroniska dla zwierząt w Elblągu - zbieraliśmy wszystko, co może się przydać zwierzętom w schronisku - koce, kołdry, zabawki, karmy itp. Zbiórka trwała do końca listopada. Oprócz tego zorganizowaliśmy kiermasz ciast i za zebrane podczas kiermaszu pieniądze została zakupiona karma dla zwierząt. Otrzymaliśmy również ogromną pomoc od mamy jednej z uczennic – firma PRODUCENT MATERACY z Elbląga uszyła kołderki przeznaczone dla zwierząt.

Wszystkie rzeczy zostały zawiezione do Elbląskiego Schroniska.

Sprzątanie Świata  Sprzątanie Świata  Sprzątanie Świata

W ramach akcji "Sprzątanie Świata" młodzież klas IC i IIIC z IV LO w Elblągu sprzątała dziś teren w okolicy stawu przy ul. Działkowej.

Teren choć urokliwy, regularnie zanieczyszczany jest przez niektórych mieszkańców miasta. Niecała godzina sprzątania wystarczyła, by zebrać dwie opony, dwie duże szyby, fragmenty materiałów budowlanych i niezliczone ilości puszek, butelek i opakowań po żywności.

Niezbędne do akcji worki i rękawice zabezpieczył Departament Ochrony Środowiska UM, a wszystkie nieczystości wywieźli pracownicy Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.