6 grudnia 2011 roku w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu odbyła się uroczysta konferencja podsumowująca kampanię na rzecz ratowania kasztanowców.
W konferencji uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze szkół z powiatu elbląskiego, którzy w 2011 roku realizowali projekt pn.: Szrotówek atakuje! Sikorka uratuje? Projekt był realizowany w formie konkursu przyrodniczego, który miał na celu zapoznanie młodzieży szkolnej z zagrożeniami wynikającymi z inwazji szrotówka kasztanowcowiaczka oraz sposobami walki z nim, a także zachęcenie dzieci i młodzieży szkolnej do podejmowania działań na rzecz ochrony najbliższego środowiska przyrodniczego.
Do projektu IV Liceum Ogólnokształcące przystąpiło jako jedna z 12 szkół powiatu. Organizatorami kampanii był Warmińsko-Mazurskim Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu – Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Oddział w Elblągu oraz stały partner Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Projekt był realizowany od marca do października 2011 roku. W tym czasie szkoły realizowały wiele zadań i podejmowały wiele praktycznych działań w ramach projektu. Do końca projekt doprowadziło osiem placówek, ci najbardziej aktywni i wytrwali. Ilością podjętych inicjatyw i różnorodnością swoich działań mile zaskoczyli koordynatorów kampanii. Podczas uroczystej konferencji podsumowującej projekt, wszyscy poznali placówki najbardziej zaangażowane w działania na rzecz ochrony kasztanowca białego. W trakcie wykładu wygłoszonego podczas konferencji przez p. Sebastiana Nowakowskiego, pracownika PK Mierzei Wiślanej, uczestnicy spotkania zostali zapoznani z biologią kasztanowców, ich rozmieszczeniem na kuli ziemskiej, historią sprowadzenia ich do Polski. Uczestnicy konferencji mieli także okazję poznać lepiej głównego szkodnika zagrażającego kasztanowcom, szrotówka kasztanowcowiaczka. W trakcie wykładu zostały omówione różnorodne metody walki z tym owadem, w tym metody biologiczne z wykorzystaniem naturalnych wrogów szrotówka, takich jak błonkówki i sikory. Kulminacyjnym punktem konferencji było uhonorowanie najlepszych szkół dyplomami i nagrodami za zrealizowany projekt dotyczący ochrony kasztanowców. Fundatorami nagród - pomocy dydaktycznych dla szkół byli: WFOŚiGW w Olsztynie oraz PTTK, Oddział w Elblągu. Oprócz wielu wspaniałych nagród nasza szkoła otrzymała również 36 budek lęgowych dla sikorek, które już wiosną będą miejscem wylęgu „obrońców naszych kasztanowców”.
Ekologia
Kampanię na rzecz ratowania kasztanowców
- Szczegóły