Światowy Dzień Ptaków Wędrownych i Dzień Polskiej Niezapominajki  Światowy Dzień Ptaków Wędrownych i Dzień Polskiej Niezapominajki  Światowy Dzień Ptaków Wędrownych i Dzień Polskiej Niezapominajki

12 maja obchodzony jest Światowy Dzień Ptaków Wędrownych. Idea tych obchodów, narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1993 roku  z inicjatywy the Smithsonian Migratory Bird Center i the Cornell Laboratory of Ornithology.

Obchody Międzynarodowego Dnia Ptaków Wędrownych koncentrują się na jednym z największych fenomenów życia - podróży ptaków. Nad Polską, krzyżują się szlaki wędrówek ptaków wędrujących przez Europę, z dalekiej Syberii, Afryki i Azji.
Kwestie dotyczące ochrony wędrownych gatunków dzikich zwierząt reguluje Konwencja Bońska. Jest to umowa międzynarodowa (ratyfikowana przez Polskę w 1996 roku), zwracająca uwagę na konieczność połączenia wysiłku wszystkich państw, w których przebywają gatunki wędrowne. Konwencja zobowiązuje do zapewnienia zwierzętom bezpieczeństwa w czasie wędrówki (poruszając również problem przeszkód na trasach wiosennych wędrówek ptaków), ochrony ich siedlisk i miejsc zgrupowań.

 

15 maja to natomiast Dzień Polskiej Niezapominajki – święto przyrody, mające na celu promowanie jej walorów, stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowaniu bioróżnorodności Polski.

Święto ma również na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.

Akcję zapoczątkował w 2002 roku  redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio", Andrzej Zalewski. Pierwsze obchody tego dnia odbyły się 15 maja 2002 roku.

 

O obu dniach przypomina nam gazetka ścienna w gabinecie biologii, zachęcamy do zapoznania się z informacjami na niej umieszczonymi!