Jak co roku na matury zakwitły kasztanowce. Co zrobić, aby po kwitnieniu te piękne drzewa nadal cieszyły nasze oczy? Co zrobić, by liście kasztanowców były przez cały rok soczyście zielone? Jest na to sposób! W tym roku rozszerzamy program ochrony kasztanowców o dodatkowe działania.
Walka z tym uciążliwym szkodnikiem szrotówkiem kasztanowiaczkiem toczy się w naszym mieście już od kilku lat. Sukcesywne wygrabianie liści, które są następnie utylizowane termicznie, dało już pozytywne efekty. Liście nie opadają już w lipcu, jak w latach poprzednich, ale pozostają na drzewie przez całe lato. Mimo tego nadal widoczne są skutki żerowania owada i dlatego działania ochronne należy wesprzeć o dokładny monitoring, który w maju bieżącego roku rozpoczęliśmy.
PRZYŁĄCZ SIĘ DO PROJEKTU NA RZECZ OCHRONY KASZTANOWCÓW „SZROTÓWEK ATAKUJE! SIKORKA URATUJE?”:
- wybraliśmy obszar wokół szkoły na którym będziemy monitorować kasztanowce (teren ograniczony ulicami : Bema, Kościuszki, Traugutta, Wspólna)
- nanosimy kasztanowce na mapę i wykonujemy ich pomiary
- obserwujemy kasztanowce i zwracamy uwagę na stan liści w okresie wegetacji oraz wygląd pnia,
- kontrolujemy wilgotność gleby latem, a razie potrzeby podlewamy drzewa,
-sprawdzamy, czy pnie kasztanowców nie zostały obmurowane, zalane asfaltem lub obłożone płytami chodnikowymi. Ważne jest, aby korzenie drzew miały swobodny dostęp do wody i powietrza,
- prowadzimy działalność uświadamiającą o zagrożeniu kasztanowców i możliwościach ich ochrony.
Działajmy razem na rzecz poprawy warunków życia i rozwoju kasztanowców, zachęcamy do przyłączenia się do projektu, obszar naszych badań zawsze możemy poszerzyć choćby o okolicę waszego miejsca zamieszkania!
Szrotówek kasztanowcowiaczek (Cameraria ohridella)
Ten niepozorny motyl z rodziny kibitnikowatych stał się poważnym zagrożeniem dla kasztanowców w całej Europie. Pierwsze dorosłe osobniki szrotówka, wykluwające się z zimujących w opadłych, niezagrabionych liściach poczwarek, pojawiają się pod koniec kwietnia. Składają one jaja - pojedynczo, wzdłuż głównego unerwienia liści. Larwy pierwszego stadium wgryzają się do wnętrza blaszki liściowej. W ten sposób powstają żerowiska owada, zwane minami, które osiągają długość 3-4 cm.
Skąd wziął się szrotówek kasztanowcowiaczek
Ojczyzną tego małego motyla są Bałkany, a konkretnie Macedonia, gdzie po raz pierwszy został zaobserwowany w 1985 r. Przypuszcza się, że jego podróż po Europie rozpoczęła się wraz
z transportem drogowym, ponieważ najczęściej pojawia się na drzewach przydrożnych, szczególnie przy drogach o dużym natężeniu ruchu. Stamtąd rozprzestrzenia się dalej. Pierwsze pojawienie się
w Polsce szrotówka kasztanowcowiaczka zostało odnotowane w 1998 r. Jego masowe wystąpienie obserwuje się od 2000 r. na szczęście już z tendencją malejącą.
Ciekawostki
- w 1 kg suchych liści kasztanowców może być nawet 4 tysiące motyli w postaci zimujących larw,
- długość ciała dorosłego osobnika to zaledwie 3-4 mm, a rozpiętość skrzydeł to 5-8 mm,
- owadowi nie szkodzi nawet 30-stopniowy mróz,
- jedna samica może złożyć od 20 – 30 jaj, a przy szczególnie sprzyjających warunkach nawet 40-60 jaj,
- w ciągu roku może być od 3 do 5 pokoleń, czyli jedna samica może w ciągu roku złożyć do 300 jaj,
- poczwarki mogą pozostawać w uśpieniu przez 2-3 lata,
- w miękiszu jednego liścia może żerować od 200-300 larw, obniżając jego zdolność do fotosyntezy,