Ekologia

Działania ekologiczne mają ogromną moc sprawczą, ale nie wystarczy tylko o nich mówić czy pisać. Ważne są realne działania, za które Ziemia z pewnością nam podziękuje. O czym mowa? Oto kilka prostych wskazówek, jak być bardziej „eko".

Czym są działania ekologiczne?

Przez działania ekologiczne rozumiemy wszystkie czynności, które mają na celu poprawę jakości środowiska naturalnego. Czynności te są również ukierunkowane na poprawę warunków życia człowieka, który jest przecież częścią przyrody i jest od niej ściśle uzależniony. Funkcjonowanie w środowisku przyjaznym dla ludzi leży więc w naszym interesie.
Działania ekologiczne są w znacznej mierze odpowiedzią na problem zanieczyszczenia środowiska. Od wielu lat obserwowalny jest ujemny wpływ człowieka na przyrodę ożywioną, glebę, powietrze i wodę. Coraz częściej naukowcy donoszą też o globalnych zmianach klimatycznych, do których człowiek przyłożył swoją rękę. Zanieczyszczenia antropogeniczne stanowią poważny problem, przed którym stajemy dziś wszyscy.

8 rzeczy, które możesz zrobić dla zdrowia planety

Segreguj odpady
Wielu z nas od dziecka jest uczonych, że należy segregować śmieci. Choć na przestrzeni ostatnich lat nasze dawne przyzwyczajenia w tej kwestii zaczęły się nieco zmieniać na lepsze, to dziś potrzebujemy już bardziej stanowczych działań w tym zakresie. Segregowanie odpadów pozwala na późniejsze ich przetworzenie i wykorzystanie w produkcji, co tym samym zmniejszy zapotrzebowanie na surowce naturalne. Segregując śmieci zmniejszamy też ryzyko zanieczyszczeń.

Oszczędzaj wodę i prąd
Przykładem działań ekologicznych jest również ekonomiczne korzystanie z wody oraz prądu. Wpływ na środowisko mogą mieć nawet z pozoru błahe czynności i przedsięwzięcia, jak zakręcanie wody podczas mycia zębów czy stosowanie energooszczędnych źródeł światła. Czasem naprawdę niewiele trzeba dla zdrowszej planety.

Interesuj się eko wydarzeniami
Na nasze szczęście przedsięwzięć, które promują ekologiczne zachowania bądź zakupy jest coraz więcej. Jednym z nich są Targi Kosmetyków Naturalnych Ekocuda. To cykliczne wydarzenie, które odbywa się dwa razy w roku w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Skupia ogromną liczbę wystawców, marek i produktów w jednym miejscu. To niepowtarzalna okazja do spotkania pasjonatów kosmetyków naturalnych – zarówno tych, którzy je wytwarzają jak i świadomych konsumentów, którzy chętnie po nie sięgają. Łącznie wszystkie edycje wydarzenia przyciągnęły dotąd około 242 000 odwiedzających, więc zdecydowanie widać, ze trend na bycie eko z roku na rok zyskuje.

Naprawiaj uszkodzone sprzęty elektroniczne
W dobie dzisiejszego konsumpcjonizmu lekką ręką przychodzi nam rezygnować z uszkodzonego sprzętu i kupować zupełnie nowy. Tymczasem warto zastanowić się, czy niektórych usterek nie dałoby się wyeliminować. Zdarza się, że uszkodzenia takich sprzętów jak laptop czy telewizor są łatwe do usunięcia i nie ma potrzeby inwestowania w zupełnie nowe produkty. Tymczasem koszty, jakie ponosi środowisko w związku z produkowaniem i dystrybucją sprzętów elektronicznych są wysokie. Naszymi działaniami możemy jednak skutecznie je ograniczyć.

Korzystaj z ekologicznych środków transportu
Dobrą zmianą nawyków – zarówno z ekologicznego punktu widzenia, jak i ze względów zdrowotnych – jest korzystanie z ekologicznych środków transportu. Jazda rowerem do pracy zamiast samochodem czy autobusem to jeden z przykładów skutecznych działań ekologicznych. W ten sposób ograniczamy emisję spalin, a także oszczędzamy pieniądze.

Nie pal w piecu śmieciami
Podczas okresu jesienno-zimowego w wielu miastach naszego kraju poziom zanieczyszczenia powietrza znacząco przekracza normy. Przez lata działo się tak m.in. z powodu spalania niektórych rodzajów paliw w piecach. Choć ustawy antysmogowe wymusiły zmianę naszych przyzwyczajeń, to nadal problemem jest np. spalanie śmieci. W niektórych piecach wciąż lądują różne nietypowe przedmioty, łącznie z kawałkami lakierowanych mebli, co przekłada się na wzrost zanieczyszczeń. Jeśli zatem chcemy poprawić jakość powietrza, powinniśmy nauczyć się dobrych nawyków związanych z paleniem w piecu i stosować tylko dozwolone paliwa i materiały. Można też skorzystać z gminnych programów wymiany pieców na bardziej przyjazne środowisku.

Kupuj przedmioty używane
Różnego rodzaju przedmioty użytku codziennego – łącznie z wysokiej jakości ubraniami – nie muszą być całkiem nowe, aby nam służyły przez lata. Kupowanie z drugiej ręki to zarówno oszczędność, jak i działanie ekologiczne. W ten sposób możemy nabywać np. meble, książki czy zabawki, a więc przedmioty, których produkcja jest obciążeniem dla przyrody.

Stosuj torby wielokrotnego użytku
Wybierając się na zakupy warto mieć pod ręką torbę wielokrotnego użytku albo np. wiklinowy koszyk. Warto ograniczyć kupowanie kolejnych opakowań foliowych czy papierowych toreb. W przeciwnym razie będziemy bowiem tylko generowali nowe, zupełnie niepotrzebne i trudne do utylizacji odpady.

Dlaczego działania ekologiczne są takie ważne?

Dlaczego potrzebujemy działań ekologicznych? Czy rzeczywiście mają one sens? Obserwując rosnący poziom zanieczyszczeń środowiska i związane z tym konsekwencje dla życia na naszej planecie, należy odpowiedzieć jednoznacznie – tak, działania ekologiczne mają sens i zachodzi potrzeba ich realizacji.
Troska o środowisko to nie tylko dbanie o przyrodę wokół nas, to także troska o nasze zdrowie, naszą przyszłość i los planety, na której będą żyły nasze dzieci. Powinniśmy zatem starać się o lepsze zrozumienie mechanizmów rządzących przyrodą i działać w taki sposób, który będzie korzystny dla środowiska.