- Szczegóły
13.06.23 r. klasy trzecie wyruszyły na wycieczkę edukacyjną do Rezerwatu Kormoranów w Kątach Rybackich - Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej. Poznaliśmy florę i faunę parku oraz zwyczaje kormoranów. Po wyczerpującym marszu, chwila relaksu nad polskim pięknym morzem.
- Szczegóły
ZBLIŻA SIĘ DZIEŃ ZIEMI - CO MOŻEMY ZROBIĆ Z TEJ OKAZJI?
22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie będzie świętować Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, wieku czy innych kategorii różnicujących. Co każdy z nas może zrobić z tej okazji?
Dzień Ziemi to różnego typu sympozja, warsztaty, spotkania czy festyny, wszystkie propagujące ekologiczny, zdrowy tryb życia. Obecnie jest to największe ekologiczne święto świata, organizowane w 192 krajach - od Singapuru do Rzymu... od Alaski po Australię.
Idea obchodów Dnia Ziemi w tym dniu została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Wiele krajów obchodzi Dzień Ziemi zgodnie z proklamacją ONZ w dniu równonocy wiosennej, która przypada 20 lub 21 marca. Dodatkowo ONZ wyznaczyło datę 22 kwietnia jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.
Dzień Ziemi to doskonała okazja do organizowania różnego rodzaju wydarzeń promujących ekologię, w tym akcje zbierania śmieci oraz sadzenia drzew. Jest to również szansa na poprawę świadomości dotyczącej efektów niszczenia środowiska naturalnego, do których zaliczyć można zanieczyszczenie powietrza, wody, czy globalne ocieplenie.
Jak obchodzić Dzień Ziemi?
- Zasadźmy drzewo (może być krzak). Możemy to zrobić w dowolnym miejscu, jednak najlepiej aby zasadzić drzewo blisko miejsca w którym mieszkamy.
- Zbierzmy makulaturę. Z pewnością mamy jej mnóstwo w domu - stare gazety, papiery, kartonowe pudełka, ulotki, gazetki reklamowe. Uzbieraną makulaturę oddajmy do punktu skupu.
- Zbierzmy niepotrzebne szkło i wyrzućmy do specjalnego kontenera - przy recyklingu szkła zużywane jest 21% energii mniej niż przy produkcji nowego szkła.
- Zbierzmy puszki aluminiowe (po napojach gazowanych) i oddajmy do skupu. Złoża boksytu, z którego otrzymuje się aluminium potrzebne do produkcji puszek, nie są odnawialne, co prowadzi do ich bezpowrotnego wyczerpywania. Aluminiowe puszki nadają się w całości do ponownego przetworzenia.
- Pozbierajmy śmieci. Postarajmy się oczyścić ze śmieci jakąkolwiek część Ziemi. Może to być nasze podwórko (jeśli jest zaśmiecone) lub jakiś inny teren, gdzie zebrało się dużo śmieci.
- Codziennie segregujmy śmieci, oszczędzajmy wodę, gaz i energię elektryczną, a zużyte baterie wyrzucajmy do specjalnych kontenerów i pojemników do tego przeznaczonych.
Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan!
- Szczegóły
Czy wiesz, że powtórne wykorzystanie 1 tony papieru pozwala zaoszczędzić od 2,3 do 7 m3 miejsca na składowisku, 26,5 tys. litrów wody, 1476 litrów ropy oraz 4,2 tys. kWh energii, czyli tyle, ile jest potrzebne do ogrzania przeciętnego mieszkania przez pół roku?
Dlatego w poniedziałek 15 kwietnia przynieś do szkoły makulaturę. Za udział w zbiórce można otrzymać dodatkowe punkty z zachowania J
- Szczegóły
Witamy na stronie IV Liceum Ogólnokształcącego poświęconej ekologii.
W pierwszym rzędzie znajdziesz tu informacje o akcjach, projektach, konkursach i naszej działalności ekologicznej. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z potrzeby takich czynności jak oszczędność w korzystaniu z energii elektrycznej, wody, konieczność segregacji śmieci itp. Na łamach naszej strony postaramy się uzmysłowić wszystkim jak ważne są to elementy dla naszego codziennego życia. Zaproponujemy również działania proekologiczne, które pomogą osiągną powyższe cele.
Zachęcamy wszystkich uczniów, grono nauczycielskie i pracowników administracji do włączenia się w rozbudowę naszej strony.
Wiatrak reprezentuje obszary działania naszej szkoły w zakresie ochrony środowiska.
Łączy tradycję Komisji Edukacji Narodowej z nowoczesnymi wyzwaniem jakim jest edukacja ekologiczna naszej młodzieży. Pokazuje, że swoją nauką i postawą uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu chcą umacniać opinię naszej szkoły jako Szkoły Przyjaznej Środowisku
KODEKS EKOLOGICZNY IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W ELBLĄGU
- Segregacja odpadów daje szczęście naszej planecie. Pamiętajmy kolor żółty – plastik, niebieski – makulatura, zielony – szkło, elektroodpady zanieś do punktu zbiórki.
- Energia kosztuje i niszczy nasze środowisko. Nie pozostawiaj włączonego światła oraz sprzętów tam, gdzie cie nie ma i nie jest to potrzebne. Wyjmuj ładowarkę z gniazda, gdy nie jest używana oraz gotuj z przykrywką.
- Drukuj i pisz dwustronnie. Zapisuj zaszyty do końca. W ten sposób oszczędzasz pieniądze, a także hamujesz proces wycinania lasów.
- Zamiast jeździć autem lub autobusem, wybierz rower albo przejdź się spacerem. Ograniczenie emisji spalin wpłynie korzystnie na środowisko, a ruch - na twoje zdrowie.
- Staraj się kupować tyle jedzenia, ile jesteś w stanie zjeść.
- Woda jest ważnym surowcem. Zawsze sprawdzaj, czy dokręciłeś kran oraz bierz prysznic zamiast kąpieli!
- Plastikowe reklamówki zastąp papierową lub biodegradowalną torbą.
- Nie wypalaj traw, zabija ona wiele istot oraz niszczy ich siedliska.
- Jeśli masz możliwość, załóż filtry na komin. Ograniczą one emisje pyłów i gazów do atmosfery.
- Dbaj o zwierzęta. One potrzebują naszej pomocy! Pomóż ptakom w czasie lęgów lub dokarmiając zimą. Jeśli masz możliwość, przygarnij pupila ze schroniska.
- Szkolny ogródek naszym naturalnym szkolnym sercem -Troszcz się o niego.
- Dbaj o własne zdrowie, dostarczaj swojemu organizmowi potrzebnych składników oraz prowadź aktywny tryb życia. To przecież ty jesteś odpowiedzialny za naszą planetę!
- Angażuj się w akcje ekologiczne (sprzątanie świata, zbiórki odpadów).
- Nasza przyroda jest świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Poznawaj lokalną bioróżnorodność.
- Bądź przykładem dla innych. Dbaj o środowisko, dzięki któremu żyjesz!
- Szczegóły
PLACÓWKI EDUKACYJNE W ELBLĄSKIEJ SIECI SZKÓŁ ZIELONEJ FLAGI
Szkoła Podstawowa nr 4
Szkoła Podstawowa nr 11
Szkoła Podstawowa nr 12
Szkoła Podstawowa nr 16
Szkoła Podstawowa nr 18
Szkoła Podstawowa nr 19
Szkoła Podstawowa nr 23
Przedszkole nr 4
Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2
Gimnazjum nr 4
Gimnazjum nr 6
Bursa nr 4
IV Liceum Ogólnokształcące
V Liceum Ogólnokształcące
PLACÓWKI, INSTYTUCJE I FIRMY WSPIERAJĄCE DZIAŁALNOŚĆ EKOLOGICZNĄ SZKOŁY
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elbląg
Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna
Uniwersytet Gdański
W-MODN – Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej
W-MODN – Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej
Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Nadleśnictwo Elbląg
Delegatura WIOŚ w Elblągu
Klub Gaja
Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy w Gdyni
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska
Urząd Miejski w Elblągu oraz Rada Miejska
Stacja Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Elblągu
Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa w Olsztynie
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie
Przedszkole nr 17 w Elblągu
Zakład Utylizacji Odpadów w Elblągu
MK Nieruchomości w Elblągu
Szkoła podstawowa nr 15
WSPÓŁPRACA W RAMACH KONKURSU EKOLOGIA I GEOGRAFIA BAŁTYKU
I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu
II Liceum Ogólnokształcące w Elblągu
III Liceum Ogólnokształcące w Elblągu
IV Liceum Ogólnokształcące w Elblągu
V Liceum Ogólnokształcące w Elblągu
Liceum Ogólnokształcące w Braniewie
Liceum Ogólnokształcące w Pasłęku