Witamy na stronie IV Liceum Ogólnokształcącego poświęconej ekologii.

W pierwszym rzędzie znajdziesz tu informacje o akcjach, projektach, konkursach i naszej działalności ekologicznej. Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z potrzeby takich czynności jak oszczędność w korzystaniu z energii elektrycznej, wody, konieczność segregacji śmieci itp. Na łamach naszej strony postaramy się uzmysłowić wszystkim jak ważne są to elementy dla naszego codziennego życia. Zaproponujemy również działania proekologiczne, które pomogą osiągną powyższe cele.

Zachęcamy wszystkich uczniów, grono nauczycielskie i pracowników administracji do włączenia się w rozbudowę naszej strony.

wiatrak2014

Wiatrak reprezentuje obszary działania naszej szkoły w zakresie ochrony środowiska.

Łączy tradycję Komisji Edukacji Narodowej z nowoczesnymi wyzwaniem jakim jest edukacja ekologiczna naszej młodzieży. Pokazuje, że swoją nauką i postawą uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu chcą umacniać opinię naszej szkoły jako Szkoły Przyjaznej Środowisku

KODEKS EKOLOGICZNY IV LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO W ELBLĄGU

1. Segregacja odpadów daje szczęście naszej planecie. Pamiętajmy kolor żółty – plastik, niebieski – makulatura, zielony – szkło, elektroodpady zanieś do punktu zbiórki.
  2. Energia kosztuje i niszczy nasze środowisko. Nie pozostawiaj włączonego światła oraz sprzętów tam, gdzie cie nie ma i nie jest to potrzebne. Wyjmuj ładowarkę z gniazda, gdy nie jest używana oraz gotuj z przykrywką.
  3. Drukuj i pisz dwustronnie. Zapisuj zaszyty do końca. W ten sposób oszczędzasz pieniądze, a także hamujesz proces wycinania lasów.
  4. Zamiast jeździć autem lub autobusem, wybierz rower albo przejdź się spacerem. Ograniczenie emisji spalin wpłynie korzystnie na środowisko, a ruch - na twoje zdrowie.
  5. Staraj się kupować tyle jedzenia, ile jesteś w stanie zjeść.
  6. Woda jest ważnym surowcem. Zawsze sprawdzaj, czy dokręciłeś kran oraz bierz prysznic zamiast kąpieli!
  7. Plastikowe reklamówki zastąp papierową lub biodegradowalną torbą.
  8. Nie wypalaj traw, zabija ona wiele istot oraz niszczy ich siedliska.
  9. Jeśli masz możliwość, załóż filtry na komin. Ograniczą one emisje pyłów i gazów do atmosfery.
  10. Dbaj o zwierzęta. One potrzebują naszej pomocy! Pomóż ptakom w czasie lęgów lub dokarmiając zimą. Jeśli masz możliwość, przygarnij pupila ze schroniska.
  11. Szkolny ogródek naszym naturalnym szkolnym sercem -Troszcz się o niego.
  12. Dbaj o własne zdrowie, dostarczaj swojemu organizmowi potrzebnych składników oraz prowadź aktywny tryb życia. To przecież ty jesteś odpowiedzialny za naszą planetę!
  13. Angażuj się w akcje ekologiczne (sprzątanie świata, zbiórki odpadów).
  14. Nasza przyroda jest świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu na świeżym powietrzu. Poznawaj lokalną bioróżnorodność.
  15. Bądź przykładem dla innych. Dbaj o środowisko, dzięki któremu żyjesz!