2 D w Ptasim Raju  2 D w Ptasim Raju  2 D w Ptasim Raju

1 października 2020 roku uczniowie klasy 2 D o profilu humanistyczno – psychologicznym wraz z opiekunami, panią Agnieszką Koczergą i Leszkiem Lenartem, w ramach Europejskich Dni Ptaków brali udział w zajęcia terenowych w Rezerwacie Przyrody Ptasi Raj w Górkach Wschodnich na Wyspie Sobieszewskiej.
Głównym celem warsztatów było zapoznanie uczniów z europejskim fenomenem, jakim są ptasie migracje oraz obserwacja przelotów i rozpoznawanie gatunków ptaków.
Podczas Europejskich Dni Ptaków, podobnie jak tysiące innych ludzi w ponad 40 krajach Europy i Azji Środkowej, młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu, miała okazję spoglądać w niebo i podziwiać niezmordowanych podróżników zmierzających na zimowiska. Masowe wędrówki ptaków od lat fascynują i pobudzają ludzką wyobraźnię. Ptaki przemieszczają się z lęgowisk, a więc miejsc, gdzie łączą się w pary, budują gniazda i wychowują młode, na zimowiska, czyli obszary, na których bezpiecznie mogą spędzić najbardziej niekorzystne dla siebie miesiące. Zjawisko przemieszczania się ptaków między lęgowiskami a zimowiskami nazywa się migracją i występuje dwa razy w roku – na wiosnę oraz jesienią. Potocznie odloty ptaków przed nastaniem zimy nazywamy, nieco poetycko, jesienną wędrówką.
Podczas warsztatów młodzież rozpoznawała także gatunki drzew i krzewów, innych roślin oraz grzybów. Uczniowie mieli również możliwość przyjrzenia się składowisku odpadów z produkcji nawozów fosforowych – fosfogipsów. Powstają one przy działaniu na fosforyty lub apatyty, kwasem siarkowym (VI) lub mieszaniną kwasów siarkowego i fosforowego.
dr Leszek Lenart