flag-enflag-deflag-ruflag-fr

Święta Przyrody w naszej szkole

 Święta Przyrody w naszej szkole  Święta Przyrody w naszej szkole  Święta Przyrody w naszej szkole

22 marca - Światowy Dzień Wody w tym roku obchodzony pod hasłem Leaving no one behind (w luźnym tłumaczeniu – „Dostęp do wody dla wszystkich"). Wiąże się ono z tym, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej i nie ma zapewnionych odpowiednich warunków sanitarnych. Degradacja środowiska i zmiany klimatyczne to dwa najważniejsze czynniki sprawcze problemów z dostępem do wody. Pierwszy raz święto to obchodzono w 1993 roku. W naszej szkole odbyła się wystawa plakatów, a w czasie przerw uczniowie mogli skosztować pysznej, chłodnej wody źródlanej.

24 kwietna- Dzień Ziemi obchodzono pod hasłem „Ochrona zagrożonych gatunków". Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. Inicjatywa ma swoje korzenie już w latach 70 XX wieku. Święto obecnie obchodzone jest w 192 krajach świata. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku.

5 czerwca - Światowy Dzień Ochrony Środowiska, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi świata na problemy związane z zanieczyszczeniem i ochroną środowiska naturalnego, podnoszenie świadomości ekologicznej, a także pobudzenie ludzi do aktywnej działalności proekologicznej. Zachęcam do obejrzenia spotów i filmików znajdujących się na stronie organizacji ekologicznej WWF https://www.wwf.pl/.
Z okazji tego święta uczeń klasy IIc Szymon Heyda odebrał z rąk Prezydenta Elbląga nagrodę za działalność i postawę ekologiczną.

Lidia Nawrocka

Góra