flag-enflag-deflag-ruflag-fr

„Rośliny polskiej niepodległości". Takiej GRY jeszcze nie było!

 Rośliny polskiej niepodległości  Rośliny polskiej niepodległości  Rośliny polskiej niepodległości

W piątek 12 października 2018 r. IV LO stało się miejscem nietypowej edukacyjnej gry miejskiej. Polska przyroda była świadkiem dziejów naszego kraju, dlatego nasza GRA EDUKACYJNA „Rośliny polskiej niepodległości" połączyła wiedzę przyrodniczą i historyczną. W pierwszym etapie zabawy uczestnicy GRY mieli rozszyfrować nazwy 10 roślin, a potem odnaleźć te rośliny w Ogrodzie Dydaktycznym oraz wokół budynku szkoły. Następnie na graczy czekały wyzwania historyczne, połączone z zagadkami logicznymi i praktycznymi. Na wykonanie wszystkich zadań trzyosobowe drużyny uczniów z elbląskich gimnazjów miały 100 minut, ponieważ tegorocznej I edycji GRY przyświecało hasło „ 100 minut na 100-lecie niepodległości" . Różnorodność zadań, dynamiczne tempo GRY i piękna polska złota jesień, zapewniły dobrą zabawę i wiele wrażeń.

Czytaj więcej...

Drogi do niepodległości

 Drogi do niepodległości  Drogi do niepodległości  Drogi do niepodległości

17 kwietnia 2018 r. w Bibliotece Elbląskiej odbyła się konferencja pt. "Drogi do niepodległości" z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na spotkanie przybyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz elbląskie media. Nasze liceum reprezentowała klasa IA pod opieką pani Małgorzaty Mularskiej.
Zorganizowano cztery wykłady oraz panel dyskusyjny. Pierwszy wykładowca zachęcił nas do refleksji na temat "Czy Polska utraciła XIX wiek?" Następnie dowiedzieliśmy się o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego. Później dr Gawyszczak opowiadał o czwartym Pułku Piechoty Legionów. Ostatnim tematem było świętowanie pamięci o Niepodległej, prowadzone przez zaprzyjaźnionego z naszą szkołą dr Tomasza Glinieckiego. Po jego wystąpieniu, nadszedł czas na panel dyskusyjny. Tematem tego posiedzenia był następujący: "Polacy 100 lat po odzyskaniu niepodległości". Rozmowa toczyła się między zaproszonymi przez organizatorów gośćmi. Miała na celu podsumowanie wcześniej poruszonych tematów.
Po wykładach udaliśmy się na poczęstunek, podczas którego mogliśmy przyjrzeć się wystawie przygotowanej przez Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze DENAR.
Tekst Julia Nasarzewska, Karolina Łabuńska
Zdjęcia Małgorzata Mularska

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

 Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Jest to polskie święto państwowe, obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
W związku z tym świętem 1.03.2018, w ramach szkolnego projektu ,,Pamięć dla Przeszłości", uczniowie działający w Szkolnym Klubie Wolontariusza odwiedzili groby Zbigniewa Szymanowskiego oraz Michała Nieczuja- Ostrowskiego.

Góra