Narodowe Święto Niepodległości jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka. Obecny rok szkolny został ogłoszony „Rokiem dla Niepodległej". Stało się to inspiracją dla nas do podejmowania inicjatyw służących uczczeniu 100-lecia niepodległości, a przez to przybliżenia najnowszej historii Polski. Jej znajomość jest kluczowym elementem do świadomego uczestnictwa z życiu społecznym i obywatelskim.
W naszej szkole bardzo uroczyście obchodziliśmy wyjątkową 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Już na początku listopada na szkolnych korytarzach mogliśmy obejrzeć wystawę pt.: „Niepodległość 1918-2018". Obejmowała ona dzieje Polski od 1795 roku aż do dziś. Poznaliśmy również tradycję noszenia w Polsce kokardy narodowej.

Wystawa  Wystawa  Wystawa

9 listopada młodzież i nauczyciele przypięli do piersi kokardę narodową. W szkole było biało-czerwono od pięknych, własnoręcznie przez uczniów wykonanych i z dumą eksponowanych narodowych symboli Polaków.
W tym dniu cała społeczność naszej szkoły w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączyła się do akcji „Rekord dla Niepodległej" ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Punktualnie o godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy 4 –zwrotkowy hymn narodowy.

Hymn  Hymn  Hymn

Punktem kulminacyjnym była uroczysta akademia przygotowana przez panią Małgorzatę Mularską. Profesjonalnie i wzruszająco wykonane utwory zawdzięczamy utalentowanym uczniom z naszej szkoły: Karolinie Łabuńskiej, Ani Mościckiej, Zosi Lebiodzie, Alicji Halarczyk. Uroczystość prowadzili: Julia Nasarzewska, Aleksandra Gronuś oraz Mikołaj Sasal. Na szczególną uwagę i wyrazy największego uznania zasługuje występ Katarzyny Adamskiej – młodej, niezmiernie utalentowanej skrzypaczki, która uświetniła uroczystość, wykonując na fortepianie nokturn opus 9 nr 2 Chopina. Akompaniowała również na skrzypcach do utworów wykonywanych przez Alę i Zosię. Wszystkim młodym artystom podziękowano gromkimi brawami.Niezapomniane, wzruszające chwile zostaną na długo w naszej pamięci.

Akademia  Akademia  Akademia

Uczniowie IV LO wzięli także udział w imprezach miejskich zorganizowanych z okazji Święta Niepodległości. Poczet sztandarowy IV LO oraz chętni uczniowie wzięli udział w Mszy św. w intencji Ojczyzny w katedrze św. Mikołaja. Uczestniczyliśmy także w Elbląskim Marszu Niepodległości oraz w V Elbląskim Biegu Niepodległości.
Zdjęcia do imprez miejskich

gallery4 gallery4 gallery4