Historia ogrodu  Historia ogrodu  Historia ogrodu

Inicjatorką założenia szkolnego ogrodu dydaktycznego, którego otwarcie nastąpiło w 2006 roku, była ówczesna wicedyrektor naszego liceum mgr Bożena Kamińska. Jako biolog sprawowała nad nim fachową opiekę, aż do momentu przejścia na emeryturę w 2007 roku. Dzięki jej uporowi i licznym staraniom, we współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej w Elblągu, z wyłożonego płytami chodnikowymi szarego szkolnego podwórka powstał malowniczy zakątek obsadzony ponad 200 roślinami. Szkoła zyskała pięknie zagospodarowaną przestrzeń do odpoczynku podczas przerw, a także miejsce, w którym można uczyć w terenie przedmiotów przyrodniczych i przekazywać w interesujący sposób idee ekologii.

W latach 2007 – 2016 opiekunem ogrodu była pełna energii i entuzjazmu zdobywczyni wielu certyfikatów i nagród ekologicznych nauczycielka biologii pani mgr Ewa Cygan – Sidorkiewicz. Od roku 2016 ogród rośnie i pięknieje pod czujnym okiem pana dra Sylwestra Stanickiego, nauczyciela geografii. Stale wykonywane są prace porządkowe, pielęgnacyjne, nowe nasadzenia oraz prace remontowe. Ponad 6 arów pięknego ogrodu wraz z jego architekturą stanowią nie lada wyzwanie dla całej społeczności szkolnej.

W 2018 roku szkoła otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Elbląga w kategorii ochrona środowiska. Ogród szkolny przyczynił się znacząco do dostrzeżenia naszej pracy w dziedzinie ekologii, bowiem oprócz posiadania wielu certyfikatów i nagród ekologicznych mamy unikalną pracownię na wolnym powietrzu. To właśnie tu uczniowie mają bezpośredni kontakt z przyrodą pod okiem fachowców. Zawdzięczamy to systematycznej pracy nauczycieli biologii i geografii oraz zaangażowaniu pracowników obsługi w pielęgnację roślin. Idee założycielki ogrodu są więc po kilkunastu latach ciągle żywe i rozwijane, a obiekt jest stale wykorzystywany w dydaktyce.

W 2021 roku z powodu pandemii coronavirusa powstała idea stworzenia wirtualnego ogrodu na stronie internetowej szkoły.