mt_gallery: WAKACJE  TUŻ, TUŻ...

23 czerwca 2017r. uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego pożegnali rok szkolny 2016/2017. "Był to dla nas czas wytężonej pracy, czas małych porażek i WIELKICH SUKCESÓW"- mówiła prowadząca uroczystość Marta Kuligowska. Pan Dyrektor dr Sylwester Stanicki wyróżnił najlepszych uczniów szkoły, wręczył również nagrody za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych, zawodach sportowych i wolontariacie. Część artystyczną przygotowała kl. IIC, pod kierunkiem p. Agnieszki Borowieckiej i p. Katarzyny Gdaniec.
Życzymy słonecznych wakacji! Do zobaczenia za 2 miesiące.

mt_gallery: Słodkie wakacje

Uczniowie kl. IIA, po raz kolejny już, zorganizowali zbiórkę słodyczy w ramach akcji "Słodkie wakacje". Zgromadzone smakołyki przekazali wychowankom Domu Dziecka w Elblągu. Inicjatorką przedsięwzięcia jest p. Katarzyna Gdaniec.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tej pięknej akcji dzielenia się z innymi.

Zapraszamy po odbiór świadectw maturalnych w dniu 30 czerwca 2017 r. (piątek) od godz. 11.00 w sekretariacie szkoły.

mt_gallery: Warsztaty chemiczne

Pierwszy weekend czerwca był dla ucznia klasy IA – Mateusza Leszczyńskiego bardzo udany. Mateusz wziął udział w kursie pt. „Chemia", odbywającym się w Elbląskim Parku Technologicznym. Organizatorem warsztatów była fundacja ADAMED SmartUP, która od wielu lat odnajduje młodych i zdolnych naukowców. Na zajęciach Mateusz m.in.: poznał podstawy chromatografii, nauczył się robić domowej roboty kosmetyki (np. krem z masła shea, płyn micelarny z hibiskusa), mógł mierzyć pH wody basenowej. Ciekawą atrakcją było smażenie frytek w warunkach laboratoryjnych. Z pewnością były one pyszne.
Zajęcia miały charakter wykładów oraz laboratoryjnych warsztatów prowadzonych przez doświadczoną kadrę Laboratorium Zaawansowanych Analiz Środowiskowych w Elblągu. Na zakończenie kursu wszyscy uczestnicy dostali od organizatorów pamiątkowe upominki.
Gratulujemy Mateuszowi i życzymy dalszych sukcesów.

mt_gallery:PWSZ

24 maja klasa IA, wraz z p. Sylwią Bortnowską, wybrała się do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej na zajęcia chemiczne. Podczas spotkania nauczyliśmy się m. in: wykrywać glukozę próbą Trommera i przeprowadzać reakcje charakterystyczne białek. Dzięki tym doświadczeniom mogliśmy poznać żywność od środka i chociaż przez chwilę poczuć się jak prawdziwi laboranci. To były niezapomniane zajęcia.
Dziękujemy, klasa IA

mt_gallery: Czytanie. Reaktywacja?

Kolejny sukces naszych uczniów- Joanny Puchały, Brygidy Mech i Kacpra Gwoździa z klasy 2 B.
14 czerwca 2017 r. w CSE Światowid odbyła się uroczysta gala, podsumowująca miejski program „Czytanie. Reaktywacja?", który został zainicjowany przez Prezydenta Miasta Elbląga pana Witolda Wróblewskiego. Na konkurs multimedialny „Zarażamy czytaniem" wpłynęło 45 filmików i prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Nasi uczniowie zajęli II miejsce właśnie w kategorii konkursu multimedialnego. To naprawdę ogromny sukces. Gratulujemy laureatom!

IV Liceum Ogólnokształcące przy współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Elblągu zorganizowało konferencję pt. „Transplantacja - podaruj siebie innym".
Problematykę przeszczepów w Polsce oraz Europie przedstawił dr hab. n. med. Marek Pacholczyk, ordynator Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie. Uczestnicy konferencji zapoznani zostali z najczęstszymi przyczynami chorób, wskazaniami do transplantacji, a także trudnościami, z jakimi transplantolodzy spotykają się na co dzień.
O roli koordynatora transplantacyjnego i dylematach moralnych dawstwa organów mówiła mgr Edyta Karpeta.
Wykład uświadomił zgromadzonym potrzebę rozmów na temat dawstwa organów. Uczestnicy skorzystali z możliwości zadawania pytań.
Koordynatorem konferencji była dr Lidia Nawrocka.

Zachęcamy do zapoznania się z interesującym wywiadem z dr hab. n. med. Markiem Pacholczykiem zamieszczonym w miesięczniku Razem z Tobą.