flag-enflag-deflag-ruflag-fr

Festyn Zdrowia w IV LO

 Festyn zdrowia  Festyn zdrowia  Festyn zdrowia

24 kwietnia 2014 roku z okazji obchodów Dnia Ziemi odbył się w naszej szkole Festyn Zdrowia. Celem organizowanej imprezy była popularyzacja idei zdrowego stylu życia głównie pod kątem właściwego odżywiania oraz aktywności fizycznej. Od lat obserwuje się niepokojące tendencje wzrostu zaburzeń zdrowotnych, spowodowane korzystaniem z udogodnień cywilizacyjnych.

Trudno bowiem we współczesnym świecie odróżnić wartościowe produkty od reklamowanych nowinek. Nie potrafimy określić, która żywność jest dla nas wartościowa, a która jest tzw. „żywieniowym śmieciem”. Brakuje świadomości, że złe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej są przyczyną powstawania wielu chorób. Udział w festynie wzięły klasy IIc, IId, IIe  z naszej szkoły oraz klasa II a z V Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. Cała społeczność szkoły, jak również przybyli do nas goście wraz z opiekunami brali udział w wielu przygotowanych na ten dzień atrakcjach. Odbył się pokaz filmów pt. „Śmietnik w mojej głowie”. Filmy w interesujący i przystępny sposób przybliżyły problematykę właściwego odżywiania. Uczniowie klasy I d zaprezentowali pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej. Zaproszono młodzież do wypróbowania własnych sił w zaimprowizowanych sytuacjach. Uczestnikom zaproponowano również udział w kalamburach, w których motywem przewodnim było zdrowie. Niewątpliwą atrakcję stanowiła możliwość wypróbowania swych sił na ściance wspinaczkowej, udostępnionej przez firmę „Wspinalnia”. Nagrodą za wysiłek były zebrane na ściance papierowe imitacje zdrowej żywności. Za zebraną "zdrową żywność" uczestnicy wspinaczki mogli odebrać nagrody. Młodzież wzięła udział w konkursie praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy. Konkurs polegał na przygotowaniu przez uczniów zdrowych kanapek z produktów regionalnych i ekologicznych, jak najmniej przetworzonych. Największą atrakcją w konkursie okazały się jednak nie zdobyte nagrody, ale możliwość zjedzenia tak wspaniałych kanapek, które z wielką determinacją udało się uczestnikom zachować do końca trwania konkursu. Festyn Zdrowia w sposób ciekawy i przystępny dla młodzieży propagował właściwy styl życia. Przybyli do nas goście, żegnając się, zadeklarowali chęć uczestnictwa w obchodach Dnia Ziemi za rok, co jest dla nas potwierdzeniem, że Festyn wszystkim się podobał.

Dziękujemy naszym uczniom za pomoc w organizacji imprezy.

Góra