Grzegorz Przemyk Grzegorz Przemyk Grzegorz Przemyk

W środę 12 kwietnia uczniowie naszej szkoły zjednoczyli siły i postanowili zaprezentować nauczycielom oraz koleżankom i kolegom, jak żyło się 30 lat temu. Emocje i niepokoje tamtych ludzi przedstawili za pomocą wierszy Grzegorza Przemyka, Barbary Sadowskiej, Rafała Wojaczka i innych. Nie zabrakło również utworów Jacka Kaczmarskiego.

Program artystyczny „Modlitwa bohaterów" przede wszystkim miał na celu przybliżenie sylwetki niedoszłego poety, Grzegorza Przemyka, który w wieku 19 lat został skatowany przez funkcjonariuszy MO na posterunku przy ulicy Jezuickiej w Warszawie w 1983 roku.

Wiersze pomogły nam przybliżyć sobie postacie z tamtych lat i wspomnieć ofiary komunistycznego reżimu. Kwiecień jest przecież miesiącem pamięci narodowej. Aula szkolna wyglądała jak mieszkania z czasów PRL-u, gdzie potajemnie spotykali się ludzie i rozmawiali o przyszłości, zastanawiając się, co stanie się z naszym krajem. My także siedzieliśmy, czytaliśmy, poznawaliśmy i wspominaliśmy tamtych ludzi. Chociaż na chwilę przenieśliśmy się do przeszłości i zawołaliśmy po imieniu tych, którzy wciąż porozumiewają się z nami za pomocą swoich utworów.

Paulina Żuralska