flag-enflag-deflag-ruflag-fr

Sprawa Elbląska

 Sprawa Elbląska  Sprawa Elbląska  Sprawa Elbląska

5 kwietnia 2018r. w auli naszej szkoły odbył się wykład dr.Tomasza Glinieckiego na temat Sprawy Elbląskiej. Określenie to odnosi się do wydarzeń związanych z pożarem hali produkcyjnej nr 20 Zakładów Mechanicznych Zamech w Elblągu i konsekwencji tego pożaru w lipcu 1949 roku. Po tym zdarzeniu, pod zarzutem sabotażu, Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 100 osób. Część z nich nie miała żadnych związków z Zamechem, ich areszt miał charakter polityczny, między innymi reemigranci z Francji zostali oskarżeni o tworzenie siatki szpiegowskiej. Troje z aresztowanych skazano na śmierć, sześcioro na długoletnie więzienie. Wiele osób zmarło podczas śledztwa lub krótko po nim. Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru. Spotkanie pozwoliło uczniom zrozumieć ten ważny okres w historii Elbląga i Polski. Uczniowie wysłuchali z zainteresowaniem wykładu, a kiedy się skończył- mieli wiele pytań.

Kacper Gwóźdź kl.III B,
fot. Jacek Zarychta

Góra