flag-enflag-deflag-ruflag-fr

Wykład dr Tomasza Glinieckiego

Wykład Wykład Wykład

15 lutego 2017 roku w auli naszego liceum odbył się wykład pana dr Tomasza Glinieckiego - pedagoga, dziennikarza, historyka i autora książek o Elblągu. Spotkanie pt.: „Elbląg w fotografii wojennej w 1945 roku" miało na celu przybliżenie historii naszego miasta i ukazanie go z perspektywy rosyjskich fotografów.
Uczestnicy wykładu mogli odnaleźć dzisiejsze ulice na czarno-białych fotografiach zniszczonego i zagruzowanego Elbląga. Pan dr Tomasz Gliniecki opowiadał o tragicznym losie ówczesnych mieszkańców naszego miasta, a także ukazywał, jak rodziła się komunistyczna propaganda.
Podczas wykładu mogliśmy poznać również kulisy pracy historyka i stopniowy proces zdobywania cennych informacji w rosyjskich archiwach. Detektywistyczne zacięcie Pana doktora pozwoliło nam zrozumieć, jak rodzą się historyczne mity, i jak powinno się je obalać.
Po wykładzie nasuwa się jedno proste stwierdzenie: to, gdzie żyjemy, ma takie samo znaczenie, jak żyjemy. Nie powinniśmy zapominać ludzi, którzy mieszkali w Elblągu, tak jak nie chcielibyśmy, aby nas zapomniano. Dlatego dziękujemy Panu dr Tomaszowi Glinieckiemu za przeniesienie nas do śnieżnego, szarego i lutowego Elbląga 1945 roku.
Paulina Żuralska

Góra