flag-enflag-deflag-ruflag-fr

Olimpiada Solidarności

1

Miło nam poinformować, że 3 uczniów z naszego liceum zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego V edycji Olimpiady Solidarności. Są to: Szymon Heyda z klasy 1c, Krzysztof Kowalski z klasy 2a i Bartosz Czarnota z klasy 2b. W etapie szkolnym wzięło udział ponad 500 szkół z całej Polski. Do etapu wojewódzkiego V edycji Olimpiady Solidarności zakwalifikowało się 808 uczniów z 417 szkół z całej Polski. Warto podkreślić, że Krzysztof Kowalski ze swoim bardzo dobrym wynikiem uplasował się w pierwszej dziesiątce w województwie warmińsko-mazurskim. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w etapie wojewódzkim 15 marca w Olsztynie.

Małgorzata Mularska

99. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole

 Akademia  Akademia  Akademia

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem dla każdego Polaka.
W naszej szkole obchodziliśmy je bardzo uroczyście. Już na początku listopada na korytarzu przy gabinecie historycznym mogliśmy obejrzeć wystawę prezentującą wydarzenia związane z odrodzeniem się państwa polskiego, w tym reprodukcje obrazów, m.in. „Cud nad Wisłą" autorstwa Jerzego Kossaka czy „Zaślubiny Polski z morzem" Wojciecha Kossaka. Poznaliśmy również tradycję noszenia w Polsce kokardy narodowej oraz sposób jej wykonania.
Młodzież i nauczyciele aktywnie włączyli się do akcji „Przypnij Kokardę Narodową na piersi i noś ją dumnie". 10 listopada w szkole było biało-czerwono od pięknych, własnoręcznie przez uczniów wykonanych i z dumą eksponowanych narodowych symboli Polaków.
W tym dniu odbyła się także uroczysta akademia przygotowana przez p. Agnieszkę Borowiecką i p. Małgorzatę Mularską. Była to piękna i wzruszająca lekcja historii, przybliżająca dzieje naszej Ojczyzny, od rozbiorów aż po upadek komunizmu w Polsce. Profesjonalnie i wzruszająco wykonane utwory zawdzięczamy bardzo utalentowanym uczniom : Wiktorii Pękale, Basi Pochrzęst, Karolinie Łabuńskiej, Oli Bałdydze, Wiktorii Matlińskej, Przemkowi Tatarowi oraz Marcinowi Owczarkowi. Wśród wykonanych utworów znalazły się: „Requiem rozbiorowe" , „Szara piechota", „Ostatni list", „Dziewczyna z granatem" czy „ Mury". O tym jak wielkie emocje wywołała interpretacja przedstawionych utworów, niech świadczy fakt, że w niejednym oku zakręciła się łza. Uroczystość prowadziły Julia Nasarzewska i Karolina Cichowlas. Fragmenty utworów znajdują się na profilu facebookowym naszej szkoły.
Małgorzata Mularska

Czytaj więcej...

Pamięć o przeszłości

 Pamięć o przeszłości  Pamięć o przeszłości  Pamięć o przeszłości

Kamienne mogiły, nagrobne inskrypcje i cisza cmentarzy Elbląga i Żuław przekazują historię zarówno całych społeczności, jak i zwykłych ludzi. Żuławy zaś, jako tygiel narodowościowy, naznaczony szczególnie po II wojnie światowej, jest miejscem, które obfituje zarówno w nekropolie katolickie, prawosławne, jak i protestanckie.
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to w polskiej tradycji czas zadumy, modlitwy i wspominania tych ludzi, których już wśród nas nie ma, a którzy pozostawili niezatarty ślad w naszym życiu i w naszej historii.
Odwiedzając cmentarze, pamiętajmy o zaniedbanych i opuszczonych grobach, o zapomnianych miejscach pamięci. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać ...
Pamiętajmy o przeszłości dla przyszłości.
M. Mularska

Góra