flag-enflag-deflag-ruflag-fr

99. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę w naszej szkole

 Akademia  Akademia  Akademia

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem dla każdego Polaka.
W naszej szkole obchodziliśmy je bardzo uroczyście. Już na początku listopada na korytarzu przy gabinecie historycznym mogliśmy obejrzeć wystawę prezentującą wydarzenia związane z odrodzeniem się państwa polskiego, w tym reprodukcje obrazów, m.in. „Cud nad Wisłą" autorstwa Jerzego Kossaka czy „Zaślubiny Polski z morzem" Wojciecha Kossaka. Poznaliśmy również tradycję noszenia w Polsce kokardy narodowej oraz sposób jej wykonania.
Młodzież i nauczyciele aktywnie włączyli się do akcji „Przypnij Kokardę Narodową na piersi i noś ją dumnie". 10 listopada w szkole było biało-czerwono od pięknych, własnoręcznie przez uczniów wykonanych i z dumą eksponowanych narodowych symboli Polaków.
W tym dniu odbyła się także uroczysta akademia przygotowana przez p. Agnieszkę Borowiecką i p. Małgorzatę Mularską. Była to piękna i wzruszająca lekcja historii, przybliżająca dzieje naszej Ojczyzny, od rozbiorów aż po upadek komunizmu w Polsce. Profesjonalnie i wzruszająco wykonane utwory zawdzięczamy bardzo utalentowanym uczniom : Wiktorii Pękale, Basi Pochrzęst, Karolinie Łabuńskiej, Oli Bałdydze, Wiktorii Matlińskej, Przemkowi Tatarowi oraz Marcinowi Owczarkowi. Wśród wykonanych utworów znalazły się: „Requiem rozbiorowe" , „Szara piechota", „Ostatni list", „Dziewczyna z granatem" czy „ Mury". O tym jak wielkie emocje wywołała interpretacja przedstawionych utworów, niech świadczy fakt, że w niejednym oku zakręciła się łza. Uroczystość prowadziły Julia Nasarzewska i Karolina Cichowlas. Fragmenty utworów znajdują się na profilu facebookowym naszej szkoły.
Małgorzata Mularska

Czytaj więcej...

Pamięć o przeszłości

 Pamięć o przeszłości  Pamięć o przeszłości  Pamięć o przeszłości

Kamienne mogiły, nagrobne inskrypcje i cisza cmentarzy Elbląga i Żuław przekazują historię zarówno całych społeczności, jak i zwykłych ludzi. Żuławy zaś, jako tygiel narodowościowy, naznaczony szczególnie po II wojnie światowej, jest miejscem, które obfituje zarówno w nekropolie katolickie, prawosławne, jak i protestanckie.
Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to w polskiej tradycji czas zadumy, modlitwy i wspominania tych ludzi, których już wśród nas nie ma, a którzy pozostawili niezatarty ślad w naszym życiu i w naszej historii.
Odwiedzając cmentarze, pamiętajmy o zaniedbanych i opuszczonych grobach, o zapomnianych miejscach pamięci. Tylko od nas zależy, co ocalimy i o czym będziemy pamiętać ...
Pamiętajmy o przeszłości dla przyszłości.
M. Mularska

78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

 78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego  78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego  78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września 2017 uczniowie klasy III B, wraz z Panią Agnieszką Borowiecką i Panią Małgorzatą Gabryś, uczestniczyli w obchodach 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Przed elbląskim pomnikiem uczczono pamięć ofiar tych tragicznych wydarzeń.
Szczególną uwagę zwrócono na bohatera wojskowego z Elbląga, gen. Bolesława Nieczuja- Ostrowskiego, ponieważ w tym roku obchodzimy 110 rocznicę jego urodzin.

Szczęśliwy numer

4.12.2017
Poniedziałek
21
5.12.2017
Wtorek
4
6.12.2017
Środa
12
7.12.2017
Czwartek
8
8.12.2017
Piątek
27
Green Flag
Góra