78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego  78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego  78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września 2017 uczniowie klasy III B, wraz z Panią Agnieszką Borowiecką i Panią Małgorzatą Gabryś, uczestniczyli w obchodach 78. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Przed elbląskim pomnikiem uczczono pamięć ofiar tych tragicznych wydarzeń.
Szczególną uwagę zwrócono na bohatera wojskowego z Elbląga, gen. Bolesława Nieczuja- Ostrowskiego, ponieważ w tym roku obchodzimy 110 rocznicę jego urodzin.

BohaterON - włącz historię!

BohaterON  BohaterON  BohaterON

Przypominamy, że mija ostatni tydzień akcji BohaterON-Włącz Historię. Jej celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz pokazanie Powstania przez pryzmat osób, które brały w nim udział. Do 2 października można wysłać do Powstańców bezpłatną kartkę metodą tradycyjną lub przez internet i sprawić im wiele radości. Kartki możecie znaleźć pod tablicą informacyjną BohaterON na przeciwko sekretariatu. Tam również znajduję się ciekawa wystawa zdjęć i kalendarium Powstania Warszawskiego. Więcej informacji znajdziecie pod adresem bohateron.pl

78. rocznica agresji ZSRR na Polskę

17

78 lat temu Polska walcząca z hitlerowskim najeźdźcą została w dniu 17 września 1939 roku napadnięta przez Armię Czerwoną. Tym samym Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sowieckiej agresji stała się Zbrodnia Katyńska i masowe deportacje setek tysięcy obywateli polskich w głąb ZSRR. W ciągu niespełna dwóch lat władzy sowieckiej na ziemiach zabranych Polsce represjonowano w różnych formach – od rozstrzelania, poprzez więzienia, obozy i zsyłki, po pracę przymusową – ponad milion osób.

W związku ze zbliżającą się rocznicą tych tragicznych wydarzeń, zachęcamy całą społeczność naszego liceum do uczczenia pamięci ofiar agresji i okupacji sowieckiej. Niech nasz udział w organizowanych uroczystościach ocali od zapomnienia prawdę historyczną i będzie wyrazem narodowej pamięci oraz hołdu oddanego poległym, więzionym i zesłanym.

Na korytarzach naszej szkoły mamy także możliwość obejrzenia gablot poświęconych agresji ZSRR na Polskę i zbrodni katyńskiej.

W Elblągu obchody rocznicowe rozpoczną się 17 września br. o godz. 8.30.
Szczegółowy program uroczystości.
17 września 2017 r. (niedziela), godz. 8:30
Miejsce: kościół pw. Wszystkich Świętych; Cmentarz przy ul. Agrykola, przy Krzyżu Katyńskim

Program: Msza święta w kościele pw. Wszystkich Świętych - godz. 8.30