flag-enflag-deflag-ruflag-fr

Konkurs pięknego czytania „Pamiętników" gen. Józefa Hallera

 Konkurs pięknego czytania  Konkurs pięknego czytania  Konkurs pięknego czytania

W piątek, 16 kwietnia w Ratuszu Staromiejskim odbył się konkurs pt. „Błękitny Generał, gen. Józef Haller i jego Błękitna Armia". Był on częścią obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i cyklu uroczystości pt. „Młodzież wierna tradycjom niepodległości". Konkurs składał się z dwóch części: warsztatów przeprowadzonych przez Panią dr Barbarę Męczykowską z IPN O/Gdańsk i pięknego czytania „Pamiętników" gen. Józefa Hallera. Nasze liceum reprezentowały: Karolina Łabuńska z 1A, Ania Mościcka z 2A i Wiktoria Kowalewska z 2B. Dziewczyny wypadły świetnie. Gratulujemy!

Paulina Żuralska

Sprawa Elbląska

 Sprawa Elbląska  Sprawa Elbląska  Sprawa Elbląska

5 kwietnia 2018r. w auli naszej szkoły odbył się wykład dr.Tomasza Glinieckiego na temat Sprawy Elbląskiej. Określenie to odnosi się do wydarzeń związanych z pożarem hali produkcyjnej nr 20 Zakładów Mechanicznych Zamech w Elblągu i konsekwencji tego pożaru w lipcu 1949 roku. Po tym zdarzeniu, pod zarzutem sabotażu, Urząd Bezpieczeństwa aresztował ponad 100 osób. Część z nich nie miała żadnych związków z Zamechem, ich areszt miał charakter polityczny, między innymi reemigranci z Francji zostali oskarżeni o tworzenie siatki szpiegowskiej. Troje z aresztowanych skazano na śmierć, sześcioro na długoletnie więzienie. Wiele osób zmarło podczas śledztwa lub krótko po nim. Był to najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru. Spotkanie pozwoliło uczniom zrozumieć ten ważny okres w historii Elbląga i Polski. Uczniowie wysłuchali z zainteresowaniem wykładu, a kiedy się skończył- mieli wiele pytań.

Kacper Gwóźdź kl.III B,
fot. Jacek Zarychta

SUKCES NASZEJ UCZENNICY W KONKURSIE PLASTYCZNYM

 Konkurs plastyczny  Konkurs plastyczny  Konkurs plastyczny

Z wielka radością informujemy, że uczennica kl. 2d Alina Czyżewska zajęła drugie miejsce w konkursie zorganizowanym w ramach obchodów 780. rocznicy założenia Elbląga. Organizatorami konkursu byli: Prezydent Miasta Elbląga, Młodzieżowy Dom Kultury i Centrum Sztuki Galeria EL. W piątek, 9 czerwca, odbyło się uroczyste wręczenie nagród przez wiceprezydenta Elbląga pana Janusza Nowaka. Na konkurs, którego celem było kształtowanie wyobraźni uczniów poprzez prace plastyczne, kształtowanie poczucia lokalnej tożsamości i zwrócenie uwagi na kluczowe dla historii Elbląga wydarzenia i postaci, wpłynęło prawie 200 prac. Oceniali je artyści plastycy - Zbyszek Opalewski oraz Mariusz Owczarek - a także dyrektorzy: Edyta Lichacz (MDK) oraz Jarosław Deniusiuk (CS Galeria El). Nasze liceum reprezentowali również: Marcin Owczarek z kl. 2a i Krzysztof Kowalski z kl. 1a. Pracę Aliny można oglądać w krużganku Galerii El. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy talentu i wyobraźni, a szczególnie cieszymy się, że wizja Elbląga pokazana przez uczennicę IV Liceum podbiła serca jury.

Czytaj więcej...

LEKCJA Z PRAWNIKIEM

 LEKCJA Z PRAWNIKIEM  LEKCJA Z PRAWNIKIEM  LEKCJA Z PRAWNIKIEM

31.05.2017r. odbyło się spotkanie z panią adwokat Ewą Gałan. Lekcja z prawnikiem została zorganizowana w ramach Tygodnia Konstytucyjnego, organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy (lekcje prawników o konstytucji – „Moja Konstytucja").
Spotkanie w ciekawy sposób przybliżyło uczniom zasady działania ustawy zasadniczej w codziennym życiu. Wzięły w nim udział klasy: II B, II C oraz delegacje z pozostałych klas.
Miłą niespodzianką była informacja, że pani Ewa Gałan jest absolwentką IV LO w Elblągu. Nasz gość wyraził chęć uczestniczenia w kolejnych spotkaniach o tematyce prawnej w przyszłym roku szkolnym.

Kacper Gwóźdź kl. II B

Góra