flag-enflag-deflag-ruflag-fr

Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Narodowe Święto Niepodległości jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka. Obecny rok szkolny został ogłoszony „Rokiem dla Niepodległej". Stało się to inspiracją dla nas do podejmowania inicjatyw służących uczczeniu 100-lecia niepodległości, a przez to przybliżenia najnowszej historii Polski. Jej znajomość jest kluczowym elementem do świadomego uczestnictwa z życiu społecznym i obywatelskim.
W naszej szkole bardzo uroczyście obchodziliśmy wyjątkową 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Już na początku listopada na szkolnych korytarzach mogliśmy obejrzeć wystawę pt.: „Niepodległość 1918-2018". Obejmowała ona dzieje Polski od 1795 roku aż do dziś. Poznaliśmy również tradycję noszenia w Polsce kokardy narodowej.

 Wystawa  Wystawa  Wystawa

9 listopada młodzież i nauczyciele przypięli do piersi kokardę narodową. W szkole było biało-czerwono od pięknych, własnoręcznie przez uczniów wykonanych i z dumą eksponowanych narodowych symboli Polaków.
W tym dniu cała społeczność naszej szkoły w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączyła się do akcji „Rekord dla Niepodległej" ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Punktualnie o godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy 4 –zwrotkowy hymn narodowy.

 Hymn  Hymn  Hymn

Punktem kulminacyjnym była uroczysta akademia przygotowana przez panią Małgorzatę Mularską. Profesjonalnie i wzruszająco wykonane utwory zawdzięczamy utalentowanym uczniom z naszej szkoły: Karolinie Łabuńskiej, Ani Mościckiej, Zosi Lebiodzie, Alicji Halarczyk. Uroczystość prowadzili: Julia Nasarzewska, Aleksandra Gronuś oraz Mikołaj Sasal. Na szczególną uwagę i wyrazy największego uznania zasługuje występ Katarzyny Adamskiej – młodej, niezmiernie utalentowanej skrzypaczki, która uświetniła uroczystość, wykonując na fortepianie nokturn opus 9 nr 2 Chopina. Akompaniowała również na skrzypcach do utworów wykonywanych przez Alę i Zosię. Wszystkim młodym artystom podziękowano gromkimi brawami.Niezapomniane, wzruszające chwile zostaną na długo w naszej pamięci.

 Akademia  Akademia  Akademia

Uczniowie IV LO wzięli także udział w imprezach miejskich zorganizowanych z okazji Święta Niepodległości. Poczet sztandarowy IV LO oraz chętni uczniowie wzięli udział w Mszy św. w intencji Ojczyzny w katedrze św. Mikołaja. Uczestniczyliśmy także w Elbląskim Marszu Niepodległości oraz w V Elbląskim Biegu Niepodległości.
Zdjęcia do imprez miejskich

gallery4 gallery4 gallery4

Góra