flag-enflag-deflag-ruflag-fr

Drogi do niepodległości

 Drogi do niepodległości  Drogi do niepodległości  Drogi do niepodległości

17 kwietnia 2018 r. w Bibliotece Elbląskiej odbyła się konferencja pt. "Drogi do niepodległości" z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na spotkanie przybyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz elbląskie media. Nasze liceum reprezentowała klasa IA pod opieką pani Małgorzaty Mularskiej.
Zorganizowano cztery wykłady oraz panel dyskusyjny. Pierwszy wykładowca zachęcił nas do refleksji na temat "Czy Polska utraciła XIX wiek?" Następnie dowiedzieliśmy się o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego. Później dr Gawyszczak opowiadał o czwartym Pułku Piechoty Legionów. Ostatnim tematem było świętowanie pamięci o Niepodległej, prowadzone przez zaprzyjaźnionego z naszą szkołą dr Tomasza Glinieckiego. Po jego wystąpieniu, nadszedł czas na panel dyskusyjny. Tematem tego posiedzenia był następujący: "Polacy 100 lat po odzyskaniu niepodległości". Rozmowa toczyła się między zaproszonymi przez organizatorów gośćmi. Miała na celu podsumowanie wcześniej poruszonych tematów.
Po wykładach udaliśmy się na poczęstunek, podczas którego mogliśmy przyjrzeć się wystawie przygotowanej przez Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze DENAR.
Tekst Julia Nasarzewska, Karolina Łabuńska
Zdjęcia Małgorzata Mularska

Góra