Erasmus+  Erasmus+  Erasmus+
W listopadzie 2018 r. w Cherbourgu we Francji miało miejsce drugie międzynarodowe spotkanie młodzieży w ramach projektu Erasmus+ „Learning, Applying, Studying Together in Europe".

W spotkaniu projektowym uczestniczyło 10 uczniów z Polski, 10 z Francji i 20 z Niemiec. Opiekę nad uczniami naszej szkoły sprawowały: dr Lidia Nawrocka i Anna Gerej - Gula.

Udział w projekcie umożliwił młodzieży zdobycie nowych doświadczeń kulturowych, zawodowych i przede wszystkim pozwolił przełamać barierę językową, zarówno w sytuacjach codziennych, jak i zawodowych.

Podczas tygodniowego pobytu uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią, geografią i ujmującą kulturą francuską. W Cherbourgu uczniowie z Polski i Niemiec zostali zapoznani ze szkołą (Lycée) i francuskim systemem edukacyjnym. Potem uczestniczyli w interesujących warsztatach multimedialnych na temat historii i geografii Normandii przygotowanych przez francuskiego nauczyciela matematyki.

Spektrum warsztatów dotyczących rynku pracy w Cherbourgu umożliwiło uczniom pracę nad projektem i realizację założeń programowych. Uczniowie w międzynarodowych grupach pracowali nad projektami multimedialnymi wykonanymi w środowisku Prezi i Canva, w których przedstawiali możliwości zatrudnienia oraz warunki pracy w zwiedzanych firmach i instytucjach (Liceum Marynistyczne - Lycée Maritime, Jeanneau - produkcja jachtów oraz hodowla ryb, Port w Cherbourgu). Następnie przedstawiali swoje projekty w języku angielskim przed nauczycielami i uczniami z Francji, Niemiec i Polski. Uczniowie poradzili sobie wyśmienicie pod względem zarówno językowym, jak i merytorycznym.

Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli również w wielu zajęciach integracyjnych i krajoznawczych. Chętnie brali udział m.in. w grach planszowych, wspólnym bowlingu, czy karaoke (wszyscy bawili się wyśmienicie przy muzyce polskiej, niemieckiej i francuskiej). Pod koniec tygodnia udali się do Muzeum „Cité de la Mer", w którym podziwiali łódź podwodną i przeżyli na nowo losy Titanica, który właśnie z Cherbourga wypłynął w swoją ostania podróż.
Widowiskowym wydarzeniem był także udział w Sand Yachting (żeglowanie po piasku). Uczestnicy programu mogli doświadczyć niezapomnianych wrażeń podczas żeglowania na plaży. Periodyczne zmiany poziomu wody, tzw. pływy pozwalają na to, aby w Normandii taki sport mógł być kultywowany. Niestety warunki klimatyczne Polski nie sprzyjają tego typu sportom wodnym, dlatego właśnie wszyscy z ciekawością i olbrzymim zaangażowaniem brali udział w zawodach sportowych „Żeglowanie na piasku".

Wydarzenia związane z pobytem we Francji na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników programu.

Vive la France! Vive la Germania! Vive la Pologne!