flag-enflag-deflag-ruflag-fr

"Ojczysty się liczy"

 Ojczysty się liczy  Ojczysty się liczy  Ojczysty się liczy

W czwartek 24 września Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zorganizowało piknik ortograficzno-językowy, zatytułowany "Ojczysty się liczy". Nasza szkoła została zaproszona na to wydarzenie.
"Światowid" przygotował dla nas 10 stacji ortograficzno-językowych, na których były do rozwiązania quizy oraz zagadki językowe. Każdy uczestnik imprezy otrzymał kartę, na której przyklejał swoje naklejki Ten, kto zebrał wszystkie, brał udział w losowaniu nagród.
Podczas pikniku rozstrzygnięte zostało finałowe dyktando konkursu o tytuł "Najlepszego Warmińsko- Mazurskiego Ortografa". Nasza reprezentacja, którą stanowili: Ewa Szenik z IID, Paulina Wójcicka z IIIE oraz Paweł Wechterowicz z IIIF, zajęła II miejsce.
Słuchaliśmy także laureatów wojewódzkiego konkursu krasomówczego, którzy opowiadali o naszym regionie. Dr Katarzyna Jarosińska-Buriak, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu, wygłosiła prelekcję na temat kultury języka i ciekawostek językowo-ortograficznych.

Mięliśmy okazję wziąć udział w debacie „Słowo rani bardziej niż ostry miecz”. Była mowa o języku użytkowników Internetu, o sposobach zapobiegania szerzeniu agresji i nienawiści w Internecie oraz empatii i dbałości o kulturę wypowiedzi. Każdy z uczestników mógł zabrać głos, a także podzielić się własnymi doświadczeniami i odczuciami. Najbardziej aktywni otrzymali nagrody. Gośćmi debaty byli: konsultant ds. języka polskiego w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, p. Marlena Derlukiewicz, wspomniana wyżej p. Katarzyna Jarosińska- Buriak oraz wydawca Elbląskiej Gazety Internetowej portEl.pl, p.Włodzimierz Gęsicki.
Uczniowie naszej szkoły również wypowiedzieli się na temat agresji słownej w Internecie oraz sposobów jej zwalczania. Zachęcamy do odwiedzenia strony "Reportera" (link na stronie szkoły). Znajdziecie tam najciekawsze komentarze i konkurs dla wszystkich uczniów.

Dla Reportera: Karolina Chrostowska (IIB) i Magdalena Durmaj (IIB)
foto: Patryk Żywczyk IIb

Góra