Kurs "Różnorodne algorytmy i ich komputerowe realizacje"  Kurs "Różnorodne algorytmy i ich komputerowe realizacje"  Kurs "Różnorodne algorytmy i ich komputerowe realizacje"

W dniach 18-21 stycznia w ramach projektu Informatyka+ odbył się pierwszy kurs "Różnorodne algorytmy i ich komputerowe realizacje" prowadzony przez panią dr Ewę Figielską z Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatycznej w Warszawie. W kursie uczestniczyło 20 uczniów z IV LO. W pierwszej części zajęć zostały omówione m.in. algorytmy wyznaczania binarnej reprezentacji liczb i obliczania: wartości wielomianu, największego wspólnego dzielnika dwóch liczb (algorytm Euklidesa), wartości potęgi. Motywacją dla wprowadzenia tych algorytmów jest chęć przedstawienia metody szyfrowania informacji z kluczem publicznym RSA, powszechnie stosowanej w kryptografii komputerowej. W drugiej części kursu zostały przedstawione wybrane sposoby rozwiązywania problemów za pomocą komputera, np. podejście zachłanne (do wydawania reszty), przeszukiwanie z nawrotami (do ustawiania królowych na szachownicy), programowanie dynamiczne (do optymalnego pakowania plecaka), metoda dziel i zwyciężaj, oraz rekurencja w realizacji wybranych algorytmów.