plakat

16 września 2019 r. rozpoczął się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (ETZT). Kampania od 18 lat promuje ekologiczne formy transportu, takie jak: komunikacja miejska, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Tematem tegorocznej edycji ETZT będzie ,,Bezpieczny ruch pieszy i rowerowy'' a hasłem przewodnim „Chodź z nami".

ETZT promuje ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny. Ma na celu pokazanie różnorodnych korzyści wynikających ze zrównoważonego transportu, takich jak: oszczędność pieniędzy i czasu, poprawa zdrowia i bezpieczeństwa na drogach, pozytywny wpływ na środowisko i poprawę jakości powietrza, tworzenie przyjaznej przestrzeni miejskiej, rozwój przedsiębiorczości lokalnej oraz zwiększenie atrakcyjności miast dla inwestorów.

Główne elbląskie obchody ETZT odbędą się 21 września, kiedy to podczas Elbląskiego Dnia Bez Samochodu Witold Wróblewski Prezydent Elbląga zaprasza w godzinach 10:00 – 13:30 na przejazd i festyn rowerowy.

- Przejazd długości 8 km zostanie przeprowadzony niżej wymienionymi ulicami Elbląga, zaczynając się o godzinie 10:00 na Placu Jagiellończyka, a kończąc na terenie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Agrykola.
Plac Jagiellończyka-Karowa-Teatralna-12 Lutego-Armii Krajowej-Pocztowa-Rycerska-Tysiąclecia-Grunwaldzka-Lotnicza (wiadukt)-Fredry-Malborska-Łódzka-Skrzydlata-Lotnicza-Grunwaldzka-Mickiewicza-Kościuszki-Agrykola-Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3.
Po przejeździe między godziną 11 a 13:30 odbędzie się rowerowy festyn. Podczas festynu będzie można wziąć udział w szeregu atrakcji, spośród których na szczególną uwagę zasługują symulatory: dachowania i zderzeń, jazda na bicyklach oraz na elektrycznych hulajnogach. Będzie także możliwość spaceru w alkogoglach i sprawdzenia się na rowerowym torze przeszkód. Dla tych zaś, co przyjdą bez rowerów przygotowaliśmy potyczki lekkoatletyczne dla dużych i małych, kolorowy deszcz, malowanie twarzy i malowanie na folii ,,stretch''. Swoje stanowiska przygotują także służby mundurowe, a dla spragnionych czegoś dla ciała będzie kawiarenka i grill – informuje Marek Kamm z Działu Organizacji Imprez MOSiR.

Ogłaszamy także dwa konkursy – na najbardziej oryginalny, nietypowy retro rower oraz na najbardziej elegancki strój rowerowy. Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi podczas pikniku na terenie Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3. Czekają atrakcyjne nagrody!

Zbiórka uczestników na Placu Jagiellończyka.
Ruszamy o godzinie 10:00