Narodowe Czytanie  Narodowe Czytanie  Narodowe Czytanie

7 września 2019r. uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy elbląskich szkół i placówek przybyli do I Liceum Ogólnokształcącego, by wspólnie uczestniczyć w Narodowym Czytaniu. Była to ósma edycja ogólnopolskiej akcji , nad którą patronat honorowy sprawuje para prezydencka. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana przez Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego i Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. W tym roku wybrano 8 nowel autorstwa: B. Prusa, H. Sienkiewicza, E. Orzeszkowej, Wł. Reymonta, B.Schulza.

Pan Prezydent Witold Wróblewski, który zapoczątkował miejskie obchody NC, podkreślił, że: „dzięki takim akcjom, jak Narodowe Czytanie, coraz więcej osób, nie tylko dzieci i młodzieży, czyta książki". Do akcji przyłączyło się również IV Liceum. Naszą szkołę godnie reprezentował Krzysztof Sosnowski z kl. IC, który wcielił się w rolę Seweryna Soplicy i w sposób teatralny przeczytał fragment „Sawy" Henryka Rzewuskiego. Jego występ został nagrodzony gromkimi brawami. IV Liceum, jako jedyna szkoła średnia w Elblągu, otrzymało wyróżnienie.

Gratulujemy Krzysztofowi!!!
Katarzyna Gdaniec