Przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się 14.02.2018 roku elbląskie obchody 76. rocznicy powstania Armii Krajowej.
14 lutego 1942 r. na mocy rozkazu gen. Władysława Sikorskiego, Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych, Związek Walki Zbrojnej przekształcono w Armię Krajową. ZWZ była początkowo krajową organizacją konspiracyjną podległą rządowi polskiemu w Paryżu. Wszystkie podstawowe struktury ZWZ-AK powstały w okresie zetwuzetowskim. Kolejnymi dowódcami AK byli: gen. Stefan Rowecki „Grot", gen. Tadeusz Komorowski „Bór", gen. Leopold Okulicki „Niedźwiadek" - ostatni dowódca Armii Krajowej, którą ostatecznie rozwiązano 19 stycznia 1945 roku.
W programie uroczystości znalazły się m.in. apel poległych, salwa honorowa, hymn państwowy w wykonaniu orkiestry wojskowej oraz składanie kwiatów przez delegacje. Na apelu obecni byli m.in. samorządowcy, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz uczniowie szkół.

Joanna Puchała, III B