- Szczegóły
Narodowe Święto Niepodległości jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla każdego Polaka. Obecny rok szkolny został ogłoszony „Rokiem dla Niepodległej". Stało się to inspiracją dla nas do podejmowania inicjatyw służących uczczeniu 100-lecia niepodległości, a przez to przybliżenia najnowszej historii Polski. Jej znajomość jest kluczowym elementem do świadomego uczestnictwa z życiu społecznym i obywatelskim.
W naszej szkole bardzo uroczyście obchodziliśmy wyjątkową 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Już na początku listopada na szkolnych korytarzach mogliśmy obejrzeć wystawę pt.: „Niepodległość 1918-2018". Obejmowała ona dzieje Polski od 1795 roku aż do dziś. Poznaliśmy również tradycję noszenia w Polsce kokardy narodowej.
9 listopada młodzież i nauczyciele przypięli do piersi kokardę narodową. W szkole było biało-czerwono od pięknych, własnoręcznie przez uczniów wykonanych i z dumą eksponowanych narodowych symboli Polaków.
W tym dniu cała społeczność naszej szkoły w ramach świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości włączyła się do akcji „Rekord dla Niepodległej" ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej. Punktualnie o godzinie 11.11 wspólnie zaśpiewaliśmy 4 –zwrotkowy hymn narodowy.
Punktem kulminacyjnym była uroczysta akademia przygotowana przez panią Małgorzatę Mularską. Profesjonalnie i wzruszająco wykonane utwory zawdzięczamy utalentowanym uczniom z naszej szkoły: Karolinie Łabuńskiej, Ani Mościckiej, Zosi Lebiodzie, Alicji Halarczyk. Uroczystość prowadzili: Julia Nasarzewska, Aleksandra Gronuś oraz Mikołaj Sasal. Na szczególną uwagę i wyrazy największego uznania zasługuje występ Katarzyny Adamskiej – młodej, niezmiernie utalentowanej skrzypaczki, która uświetniła uroczystość, wykonując na fortepianie nokturn opus 9 nr 2 Chopina. Akompaniowała również na skrzypcach do utworów wykonywanych przez Alę i Zosię. Wszystkim młodym artystom podziękowano gromkimi brawami.Niezapomniane, wzruszające chwile zostaną na długo w naszej pamięci.
Uczniowie IV LO wzięli także udział w imprezach miejskich zorganizowanych z okazji Święta Niepodległości. Poczet sztandarowy IV LO oraz chętni uczniowie wzięli udział w Mszy św. w intencji Ojczyzny w katedrze św. Mikołaja. Uczestniczyliśmy także w Elbląskim Marszu Niepodległości oraz w V Elbląskim Biegu Niepodległości.
Zdjęcia do imprez miejskich
- Szczegóły
Biało-czerwone barwy towarzyszyły narodowi polskiemu podczas walk, wojen, powstań i buntów społecznych. Dzisiaj polską flagę widzimy na ważnych dla naszego kraju wydarzeniach, podczas marszów, na imprezach i zawodach sportowych, podczas meczów, na budynkach czy samochodach. Czy każdy z nas zna zasady prezentowania barw narodowych? Na zdjęciach znajdziecie wskazówki pochodzące z publikacji MSWiA „Biało-czerwona". Zachęcamy do zapoznania się z całą broszurą dostępna na naszej stronie.
- Szczegóły
W piątek 12 października 2018 r. IV LO stało się miejscem nietypowej edukacyjnej gry miejskiej. Polska przyroda była świadkiem dziejów naszego kraju, dlatego nasza GRA EDUKACYJNA „Rośliny polskiej niepodległości" połączyła wiedzę przyrodniczą i historyczną. W pierwszym etapie zabawy uczestnicy GRY mieli rozszyfrować nazwy 10 roślin, a potem odnaleźć te rośliny w Ogrodzie Dydaktycznym oraz wokół budynku szkoły. Następnie na graczy czekały wyzwania historyczne, połączone z zagadkami logicznymi i praktycznymi. Na wykonanie wszystkich zadań trzyosobowe drużyny uczniów z elbląskich gimnazjów miały 100 minut, ponieważ tegorocznej I edycji GRY przyświecało hasło „ 100 minut na 100-lecie niepodległości" . Różnorodność zadań, dynamiczne tempo GRY i piękna polska złota jesień, zapewniły dobrą zabawę i wiele wrażeń.
- Szczegóły
17 kwietnia 2018 r. w Bibliotece Elbląskiej odbyła się konferencja pt. "Drogi do niepodległości" z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na spotkanie przybyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz elbląskie media. Nasze liceum reprezentowała klasa IA pod opieką pani Małgorzaty Mularskiej.
Zorganizowano cztery wykłady oraz panel dyskusyjny. Pierwszy wykładowca zachęcił nas do refleksji na temat "Czy Polska utraciła XIX wiek?" Następnie dowiedzieliśmy się o fenomenie Polskiego Państwa Podziemnego. Później dr Gawyszczak opowiadał o czwartym Pułku Piechoty Legionów. Ostatnim tematem było świętowanie pamięci o Niepodległej, prowadzone przez zaprzyjaźnionego z naszą szkołą dr Tomasza Glinieckiego. Po jego wystąpieniu, nadszedł czas na panel dyskusyjny. Tematem tego posiedzenia był następujący: "Polacy 100 lat po odzyskaniu niepodległości". Rozmowa toczyła się między zaproszonymi przez organizatorów gośćmi. Miała na celu podsumowanie wcześniej poruszonych tematów.
Po wykładach udaliśmy się na poczęstunek, podczas którego mogliśmy przyjrzeć się wystawie przygotowanej przez Stowarzyszenie Historyczno-Poszukiwawcze DENAR.
Tekst Julia Nasarzewska, Karolina Łabuńska
Zdjęcia Małgorzata Mularska
- Szczegóły
Zapraszamy uczniów, rodziców i nauczycieli do wzięcia udziału w konkursie "100 życiorysów uczniów i nauczycieli na 100-lecie Niepodległej - wzory osobowe godne naśladowania"
Więcej informacji i regulamin znajdują się na stronie Kuratorium Oświaty w Olsztynie.
- Szczegóły
Jest to polskie święto państwowe, obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.
W związku z tym świętem 1.03.2018, w ramach szkolnego projektu ,,Pamięć dla Przeszłości", uczniowie działający w Szkolnym Klubie Wolontariusza odwiedzili groby Zbigniewa Szymanowskiego oraz Michała Nieczuja- Ostrowskiego.
- Szczegóły
1.03.2017r. o godz.12 w Elblągu przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Mimo siarczystego mrozu, na uroczystość licznie przybyli przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich, przedstawiciele służb mundurowych oraz młodzież i dzieci. W tym szczególnym dniu nie mogło zabraknąć również młodzieży z IV Liceum Ogólnokształcącego. Klasa IIc, pod opieką pani Małgorzaty Mularskiej, oraz poczet sztandarowy szkoły w imieniu całej społeczności uczniowskiej oddali cześć bohaterom Polskiego Podziemia Niepodległościowego.