Warsztaty biologiczne  Warsztaty biologiczne  Warsztaty biologiczne

Bez wody nie ma życia, a na Ziemi nie ma wód bez życia!
Z okazji obchodów Dnia Ziemi uczniowie klasy IIa wzięli udział w warsztatach biologicznych. Po wcześniejszym zapoznaniu się z właściwościami fizycznymi i chemicznymi wody (w trakcie obchodów Światowego Dnia Wody), młodzież analizowała pobrane przez siebie próbki z rzeki Kumieli pod kątem występowania w nich organizmów żywych. Chemizm wód ma decydujący wpływ na bogactwo gatunkowe, różnorodność gatunkową czy zagęszczenie organizmów w ekosystemach. Szczególnie wrażliwe na zmiany wartości parametrów chemicznych są organizmy autotroficzne, należące do takich zbiorowisk jak fitoplankton, fitobentos czy makrofity. W celu lepszego poznania szczegółów dotyczących budowy i wymagań środowiskowych wyżej wymienionych grup organizmów, uczniowie wysłuchali prelekcji pt.: „Życie w wodzie". Następnie wykonali preparaty mikroskopowe, po czym dokonali obserwacji mikroskopowych pobranych próbek wody. Uczestnicząca w warsztatach młodzież z zainteresowaniem i zaangażowaniem wykonywała prace terenowe i laboratoryjne.
Lidia Nawrocka